Connect with Us

Mos! Konsumimi i këtyre 6 ushqimeve po na shkatërron lëkurën pa e kuptuar

Kuriozitete

Mos! Konsumimi i këtyre 6 ushqimeve po na shkatërron lëkurën pa e kuptuar

Publikuar

-

Ushqimet janë një burim i domosdoshëm i mbijetesës së njerëzve, megjithatë shpesh rezultojnë edhe të dëmshëm për lëkurën. Disa ushqime arrijnë të prishin balancat e hormoneve duke shkaktuar probleme të vazhdueshme të lëkurës. Ja cilat ushqime duhet të reduktoni nga konsumi juaj i përditshëm:

 

1. Produktet e bulmetit

Bëni kujdes me sasinë e konsumuar të produkteve të bulmetit, pasi ato janë ushqime që nxisin inflamacionin në trup.

 

2. Gluteni

Ashtu si qumështi, gluteni është një tjetër ushqim i fortë pro-inflamator.

 

3. Soja

Fitoestrogjeni në soje shkakton puçrra në fytyrë. Lexoni mirë etiketat e ushqimeve të ambalazhuara, sepse soja mund të jetë përbërës i tyre!

 

4. Kikirikët

Edhe ata që nuk janë alergjikë ndaj kikirikëve mund të përjetojnë efekte anësore si çrregullime hormonale dhe inflamacion të lëkurës.

 

5. Kafeina

Kafeina mund t’i privojë trupit tuaj magnezin, zinkun dhe vitaminën B, duke ndikuar kështu drejtpërdrejt në shëndetin e lëkurës.

 

6. Vaj luledielli

Vajërat për gatime kanë sasi të lartë të yndyrnave omega-6, të cilat shkaktojnë inflamacion të lëkurës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Surpriza me financat dhe karrierën/ Parashikimi i horoskopit për javën e fundit të muajit Shkurt

Publikuar

-

Nga

Dashi Nëse keni arritur ta mbani stresin në punë mënjanë, do të jeni në gjendje të shijoni një kohë të mirë në shtëpi dhe shëndeti juaj do të jetë optimal. Planetet kanë filluar të komplotojnë në favorin tuaj. Ju duhet ta mirëpresni këtë energji të gjallë. Mundohuni të mos ankoheni nëse gjërat bëhen të vështira […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE