Connect with Us

Zbulim historik, krijohet trajtimi që pritet të shpëtojë miliona jetë nga kanceri

Life Style

Zbulim historik, krijohet trajtimi që pritet të shpëtojë miliona jetë nga kanceri

Publikuar

-

Një trajtim novator për kancerin, që përdor qelizat imune nga persona të huaj, mund të shpëtojë miliona jetë nga kanceri në të ardhmen.

Trajtimi i ri, ende në ditët e tij të hershme, sipas shkencëtarëve do të forcojë sistemet imunitare të pacientëve duke shmangur efektet anësore toksike si ato të shkaktuara nga kimioterapia.

Ekipi i Institutit Francis Crick në Londër tani synon të krijojë bankat e para imune të cilat do të depozitojnë qelizat e quajtura si “Vrasëset natyrale”.

Kjo do të lejonte onkologët të porositnin një grumbull qelizash imune që do të dërgoheshin në klinika për një kohë të caktuar dhe pastaj do të futeshin në trupin e pacientëve.

Pasi hynë në trupin e të sëmurit, qelizat bashkojnë forcat me sistemin imunitar të pacientit për të luftuar tumoret duke përdorur një qasje natyrale pa efekte anësore.

Ditëve të sotme, ekziston një fushë në rritje e kërkimit dhe trajtimeve eksperimentale duke u fokusuar në trajnimin e organeve të pacientëve për ta luftuar vetë kancerin.

Ekspertët thonë se kjo mund të bëhet më efektive sesa trajtimet tradicionale sepse trupat mund të përshtaten më shpejt se kompanitë e mjekësisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE