Connect with Us

Zbulim historik, krijohet trajtimi që pritet të shpëtojë miliona jetë nga kanceri

Life Style

Zbulim historik, krijohet trajtimi që pritet të shpëtojë miliona jetë nga kanceri

Publikuar

-

Një trajtim novator për kancerin, që përdor qelizat imune nga persona të huaj, mund të shpëtojë miliona jetë nga kanceri në të ardhmen.

Trajtimi i ri, ende në ditët e tij të hershme, sipas shkencëtarëve do të forcojë sistemet imunitare të pacientëve duke shmangur efektet anësore toksike si ato të shkaktuara nga kimioterapia.

Ekipi i Institutit Francis Crick në Londër tani synon të krijojë bankat e para imune të cilat do të depozitojnë qelizat e quajtura si “Vrasëset natyrale”.

Kjo do të lejonte onkologët të porositnin një grumbull qelizash imune që do të dërgoheshin në klinika për një kohë të caktuar dhe pastaj do të futeshin në trupin e pacientëve.

Pasi hynë në trupin e të sëmurit, qelizat bashkojnë forcat me sistemin imunitar të pacientit për të luftuar tumoret duke përdorur një qasje natyrale pa efekte anësore.

Ditëve të sotme, ekziston një fushë në rritje e kërkimit dhe trajtimeve eksperimentale duke u fokusuar në trajnimin e organeve të pacientëve për ta luftuar vetë kancerin.

Ekspertët thonë se kjo mund të bëhet më efektive sesa trajtimet tradicionale sepse trupat mund të përshtaten më shpejt se kompanitë e mjekësisë.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Asu pi alkool në sy të Ojky dhe përfundon në komisariat/ Ja çfarë do të ndoshë nesër në serialin “Bija ime”

Publikuar

-

Nga

Asu pi alkool në prani të Ojkysë. Ojky i vë kusht Asusë që të lërë alkoolin. Demir bëhet merak pasi Asu nuk e hap telefonin. Asu kërkon të shkojë disko me Ojkynë por rojet e sigurisë nuk e lejojnë. Asu zihet me ta dhe padashje lëndon Ojkynë. Asu përfundon në komisariat. Ojkysë i vjen keq […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Përballje mes “Luanësh”/ Të mirat dhe të këqijat që mund të sjellë bashkimi i këtyre dy shenjave të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Lidhja e një burri Luan dhe një Grua Luan Fotografoni një luan dhe një luaneshë në xhungël. Krijesa të bukura, të forta dhe të mrekullueshme të guximshme. Ata janë me të vërtetë të fuqishëm, por mund të korrin një çiftim shumë të rrezikshëm. Burri dhe gruaja Luan janë shumë me zemër të ngrohtë dhe të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Truri mund të tkurret nga stresi/ Vetëm ju e keni fuqinë ta ndaloni atë

Publikuar

-

Nga

“Ajo që nuk ju vret ju bën më të fortë” ka për qëllim t’ju motivojë, por kur bëhet fjalë për efektet e stresit në trurin tuaj, kjo nuk është aspak e vërtetë. Ju mund të mos zvarriteni nën tendosje, por fjalë për fjalë mund t’ju bëjë më të dobët . Shëndeti juaj është në rrezik […]

LEXO TE PLOTE