Connect with Us

Ju këshillojmë të punoni në këmbë, na falenderoni më vonë

Femra

Ju këshillojmë të punoni në këmbë, na falenderoni më vonë

Publikuar

-

Qendrimi në këmbë minimizon shanset për t’u prekur nga problemet e mbipeshës.

Mund të konstatojmë se ndryshimi i rutinave të dëmshme është një nga faktorët kyç që ndikojnë në reduktimin e rrezikut sa i takon mbipeshës.

Ndihmon në diktimin e sëmundjeve

Nëse qendron ulur nuk e ndjen nëse të ka rënë niveli i sheqerit në gjak, ose në të është rritur. Nëse qendron në këmbë trupi nuk hyn në stad qetësie, kështu që do ta ndjeni nëse keni ndonjë problem.
Një tjetër avantazh i qendrimit në këmbë është edhe djegia e kalorive vetvetiu, gjë e cila nuk ndodh kur punon duke qendruar ulur.

Nëse punon në këmbë do të jetosh më gjatë

Duke minimizuar risqet ndaj sëmundjeve të cilat lidhen me mbipeshën, ashtu siç mund të pritet edhe jetëgjatësia rritet. Studimet tregojnë se të qendruarit në këmbë i mban muskujt në tension gjatë kohës, kjo bën që të digjen më shpejt kaloritë, e për pasojë të evitohet edhe mbipesha./Cna.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Femra

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

Nga

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit. Hiq makeup-in para se të flesh […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

Nga

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre. Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

Nga

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: