Connect with Us

I dinim të vërteta,por këto aksioma mbi shëndetin paskan qenë legjenda urbane

Femra

I dinim të vërteta,por këto aksioma mbi shëndetin paskan qenë legjenda urbane

Publikuar

-

Kërcitja e gishtave të shkakton artrit

Kërcitja vjen nga plasja e qeseve të vogla të ajrit të cilat krjohen në lëngun sinovial, i cili ushqen dhe lubrifikon artikulacionet. Studime të ndryshme kanë studiuar lidhjen me zakonit të kërcitjes së gishtave dhe dëmeve që mund të sjellë ky veprim e nëse eksiton ndonjë lidhje me artritin. Në fakt kërcitja e gishtave nuk bën as mirë, as keq. Sigurisht që nëse i kërcet gishtat fort edhe mund ti thyesh.

Duhet të pish të paktën 8 gota ujë në ditë

Hidratimi është i rëndësishëm për trupin tonë, por ky i fundit e di se si të normalizojë vetë gjendjen e tij, kështu që 8 gota ujë nuk janë dhe aq të rrezikshme. Mund të hidratohemi edhe duke ngrënë fruta ose duke pirë çaj, qumësht, ose kafe. Teoria e 8 gotave të ujit ka dalë fillimisht në publik në vitin 1945 nga revista amerikane Food and Nutrition Board , por nuk mbështetet mbi asnjë studim të mirfilltë.

Supostat janë më efektive se tabletat

Nuk është e vërtetë, thjesht janë dy zgjidhje të ndryshme për të njëjtin problem. Në fakt medikamenti brenda supostës përthithet më ngadalë nga organizmi ndërsa ky i fundit mund të përthithë më lehtë medikamentin brenda tabletave. Përthithja gjithsesi është e pjesshme , ndaj edhe doza e supostave është më e ulët se ajo e medikamenteve të tjera.

Vendos gjalpë mbi plagët e djegies

Në fakt ky mit i vjetër nuk ka asnjë bazë shkencore, veçse eshtë i kotë, mund të shkaktojë dhe infektim të plagës. Nëse digjeni mund të mbani plagën në kompresa me ujë të ftohtë ose të përdorni krem kundër djegies dhe në rastet më të rënda duhet të shkoni të trajtoheni në spital.

Gjatë menstruacioneve mos bëj dush

Legjenda dhe rregulla e kanë shoqëruar ciklin menstrual qysh nga antikiteti. Këto supersticione nuk kanë asnjë bazë shkencore. Të jesh aktive dhe të ushtrosh gjatë ciklit ndihmon në balancimin hormonal dhe në lehtësimin e dhimbjeve. Në mënyrë që të mbani në rregull higjenën mjafton të mos bëni dush me ujë shumë të ftohë./Cna.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Femra

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

Nga

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit. Hiq makeup-in para se të flesh […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

Nga

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre. Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

Nga

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: