Connect with Us

Dermatologët/Këto janë produktet më të rrezikshme për lëkurën tuaj

Kuriozitete

Dermatologët/Këto janë produktet më të rrezikshme për lëkurën tuaj

Publikuar

-

Vajrat për nxirrje

Lajme të këqija për ata që “ vdesin” të lyhen me vaj e pastaj të piqen në diell. Dermatologët shpjegojnë se nuk do të vendosnin kurrë vaj në lëkurën e tyre, pasi vaji ka nivel shumë të ulët të mbrojtjes nga dielli përpos faktit që rrezikon të prekesh nga melanoma më vonë, ka mundësi që yndyra e tepërt të të mbyllë poret duke të shkaktuar akne.

Krem mbrojtës me elemente kimike

Dermatologët nuk i preferojnë aspak kremërat me efekt mbrojtës, të cilët gëlojnë nga kimikatet. Këto kremra sipas tyre nuk janë aspak delikatë dhe dëmtojnë lëkurën. Substancat e pranishme në këto kremra gjithashtu janë të rrezikshme për lëkurën.

Tonikët e fytyrës

Toniku thuhet se pastron, tonifikon dhe hidraton. Ky është një mit në fakt, sipas dermatologëve toniku është shumë i dëmshëm për lëkurën. Shumica e tyre përmbajnë alkool që shërben për të tharë lëkurën. Në shumicën e rasteve mund të përmirësojnë fytyrat që kanë tendencë për të pasur akne, por nëse nuk keni akne dermatologët këshillojnë që ti qendroni larg tonikut./Cna.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: