Connect with Us

Kjo pije, shkakton varësi, e thonë studimet

Kuriozitete

Kjo pije, shkakton varësi, e thonë studimet

Publikuar

-

Sipas studimeve sasia e sheqerit në pijen e famshme, Coca Cola duhet të na bëjë të vjellim sapo e pijmë. Gjithsesi nuk na jep atë ndjesi për shkak të acidit fosforik që gjendet në pije, i cili shërben për të ulur ëmbëlsinë e Koka-kolës.

Niveli i sheqerit në gjak rrittet në mënyrë drastike në 20 minuatat e para pasi pini Cola, mëlçia nuk mund ta menaxhojë nivelin e sheqerit dhe kështu e depoziton në trup si yndyrë.

Pas 40 minutash trupi ka absorbuar kafeinën nga Kola e cila shkakton zmadhim të bebeve të syrit si dhe rrit tensionin e gjakut, në këtë pikë receptorët e lodhjes bllokohen duke na bërë të ndjehemi energjikë.
Pesë minuta më vonë rritet dopamina, mënyra se si Coca Cola ndikon trurin është e ngjashme me efektin që ka heroina, duke na bërë që të duam të pimë edhe një kanaçe tjetër./Cna.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: