Connect with Us

Na thuaj sa të ka jetuar nëna, të të themi sa do të jetosh ti

Fëmija

Na thuaj sa të ka jetuar nëna, të të themi sa do të jetosh ti

Publikuar

-

Sipas shkencëtarëve ekzistojnë të dhëna të cilat mbështesin faktin se gratë mund të jetojnë gjatë nëse nëna e tyre ka jetuar gjatë.

Ato kanë më pak shanse që të preken nga sëmundjet e zemrës, diabeti apo kanceri thonë studimet.
Gjithsesi efekti i jetëgjatësisë nuk duket se trashëgohet nëse babai jeton mbi të 90-tat.
Nëse të dy prindërit jetojnë gjatë athere vajza e tyre ka një mundësi prej 38 përqind që të jetojë po aq gjatë sa ata.

Shkencëtarët e Universitetit të Kalifornisë , mendojnë se faktori gjenetik luan rol kryesor.Një ekip me studiues, i udhëhequr nga Aladdin Shadyab, analizoi jetëgjatësinë e 22 mijë grave të cilat e kishin kaluar periudhën e menopauzës, për të arritur në një përfundim.
Të dhënat origjinale të mbledhura për çdo vit duke filluar nga viti 1993, analizojnë faktorët e riskut, që sjellin sëmundjet kronike tek gratë./Cna.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fëmija

Prindër mbani vesh/ Këto janë arsyet pse fëmijët nuk ju dëgjojnë

Publikuar

-

Nga

arsyet pse femijet nuk degjojne prinderit

Flisni shumë gjatë Gjatë një bisede me fëmijët duhet të konsideroni edhe moshën e tyre. Fjalët e komplikuara nuk mund të kuptohen prej tyre, ndaj dhe nuk do të arrijnë as të përqendrohen. Nëse ke kohë mendoje para atë që do të thuash dhe do ta kuptosh se sa e lehtë do të jetë që […]

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Studimi/ Nënat “mbytëse” i bëjnë fëmijët më të suksesshëm

Publikuar

-

Nga

nenat kerkuese femije te suksesshem

Sipas një studimi të kryer në vendet e Amerikës Latine duke u marrë me studimin e sjelljes së adoleshentëve është arritur në përfundimin se nënat kërkuese bëjnë që fëmijët e tyre të bëhen më të suksesshëm. Kjo pasi nënat e tilla e mësojnë fëmijën me detyra dhe me afate. Një fëmijë i mësuar kështu që […]

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Gjashtë vjeçari i verbër trondit rrjetin/Luan në piano këngën legjendare pa marrë asnjë ditë mësime

Publikuar

-

Nga

6 vjecari qe tronditi rrjetin

Tashmë i njohur edhe si “Mozarti i vogël, ai është duke habitur rrjetet sociale falë aftësisë së tij të jashtëzakonshme për të luajtur në piano Bohemian Rhapsody, me një siguri autoriale  të paimagjinueshme. Avett Ray, sipas së ëmës ka filluar të luajë pa bërë ende një vjeç. Një ditë ai ka shkuar vetë drejt pianos […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: