Connect with Us

Niveli i inteligjencës varet nga rradha e lindjes, e thotë shkenca

Life Style

Niveli i inteligjencës varet nga rradha e lindjes, e thotë shkenca

Publikuar

-

Studiuesit kanë zbuluar se fëmijët më të mëdhenj në mënyrë konstante kanë pasur pikë më të larta sa i takon inteligjencës së tyre. Ky nivel pikësh që përcaktojnë intelektin bie lehtas për çdo fëmijë që vijon. Gjithashtu është zbuluar se fëmijët më të mëdhenj kanë pasur më shumë sukses.

Ky test konsiston në pyetje që kanë të bëjnë me rradhën e lindjes, inteligjencën dhe pesë karakteristikat kryesore të personalitetit: Dakordësi, ndërgjegjshmëri, qendrueshmëri emocionale, marrëdhëniet me të tjerët si dhe imagjinatë.

Ka shumë teori në lidhje me këtë çështje. Një prej tyre thotë se fëmijët më të mëdhenj janë më inteligjentë sepse kanë marrë gjenet e prindërve kur ata kanë qenë të rinj. Një tjetër arsye është fakti që fëmija i madh shërben si kujdestar për fëmijët më të vegjël.

Cilado të jetë arsyeja shkencëtarët thonë se të jesh fëmija më i madh të jep shumë avantazhe./Cna.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: