Connect with Us

Soda e bukёs mund t’ju shpёtojё nga artriti, e thotё shkenca

Kuriozitete

Soda e bukёs mund t’ju shpёtojё nga artriti, e thotё shkenca

Publikuar

-

Soda e bukёs, e njohur ndryshe edhe si bikarbonat ёshtё pёrdorur nё kuzhinё pёr tё rritur masёn e kekёve, apo ёmbёlsirave tё tjera.

Gjithashtu me kohёn janё gjetur edhe pёrdorime tё tjera tё saj si pёrshembull njё gjysmё luge sodё pёrdoret pёr tё minimizuar ndjesinё e djegies sё stomakut,ose pёrdorimi i saj pёr tё zbardhur dhёmbёt.

Nё njё nga studimet mё tё fundit tё The Journal of Immunology, ёshtё zbuluar se si pirja e ujit me pak sodё buke mund tё bёjё qё trupi tё krijojё njё lloj mbrojtje imunitare ndaj sёmundjes sё artritit.
Eksperimentet me kёtё metodё fillimisht janё duke u aplikuar tek kaviet, mё pas pritet qё nё bazё tё rezultateve tё kalojnё edhe tek njerёzit./Cna.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Zgjidhni një nga kartat e Mandalës për të zbuluar aspekte të mahnitshme të jetës suaj

Publikuar

-

Nga

Mandalat janë shumë tërheqëse për tu parë për shkak të shumë ngjyrave dhe formave të tyre. Ata mund të na ndihmojnë të qëndrojmë të qetë dhe të ndjekim jetën tonë me vetëdije. Testi i sotëm tregon një aspekt tjetër të mandalave: ai i vetë-zbulimit. Në foton më lart, ne paraqesim tre karta të ndara, secila përfaqëson […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Kuptimi shpirtëror i Kryqit Egjiptian Ankh/ Cilat janë fuqitë dhe mesazhi që ai përcjell tek ne

Publikuar

-

Nga

Kryqi egjiptian Ankh është një simbol egjiptian me një kuptim të kodifikuar. Ekzistojnë dëshmi të shumta për atë që do të thotë metaforikisht. Shumë njerëz tërhiqen nga kryqi egjiptian Ankh, i cili thuhet se përfaqëson vetë krijimin e jetës. Në këtë artikull ne do të zbulojmë kuptimin e tij. Simbolet e së vërtetës: Ndërsa e dimë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

10 hile psikologjike për intervistat në punë që mund t’i bëjnë punëdhënësit të “luftojnë” për ju

Publikuar

-

Nga

Aftësia për të paraqitur veten siç duhet është një aftësi e rëndësishme, veçanërisht gjatë një interviste pune. Kjo për shkak se rekrutuesit jo vetëm që marrin parasysh profesionalizmin dhe përvojën tuaj, por edhe nivelin e besimit tuaj, sa mirë flisni dhe shumë gjëra të tjera. Sidoqoftë, përveç aftësive tuaja, ekzistojnë edhe disa teknika psikologjike që mund […]

LEXO TE PLOTE