Connect with Us

Soda e bukёs mund t’ju shpёtojё nga artriti, e thotё shkenca

Kuriozitete

Soda e bukёs mund t’ju shpёtojё nga artriti, e thotё shkenca

Publikuar

-

Soda e bukёs, e njohur ndryshe edhe si bikarbonat ёshtё pёrdorur nё kuzhinё pёr tё rritur masёn e kekёve, apo ёmbёlsirave tё tjera.

Gjithashtu me kohёn janё gjetur edhe pёrdorime tё tjera tё saj si pёrshembull njё gjysmё luge sodё pёrdoret pёr tё minimizuar ndjesinё e djegies sё stomakut,ose pёrdorimi i saj pёr tё zbardhur dhёmbёt.

Nё njё nga studimet mё tё fundit tё The Journal of Immunology, ёshtё zbuluar se si pirja e ujit me pak sodё buke mund tё bёjё qё trupi tё krijojё njё lloj mbrojtje imunitare ndaj sёmundjes sё artritit.
Eksperimentet me kёtё metodё fillimisht janё duke u aplikuar tek kaviet, mё pas pritet qё nё bazё tё rezultateve tё kalojnё edhe tek njerёzit./Cna.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: