Connect with Us

Veprimet e përditshme që na bëjnë të plakemi 10 herë më shpejt

Kuriozitete

Veprimet e përditshme që na bëjnë të plakemi 10 herë më shpejt

Publikuar

-

Shqetësimi i tepërt

Stresi mund të influencojë shëndetin mendor, emocional si dhe atë fizik. Kështu që do të duhet të provosh të mos stresohesh dhe të qendrosh më i qetë.
Nëse je duke e marrë jetën shumë seriozisht je duke përshpejtuar procesin e plakjes. Arsyeja është e thjeshtë stresi ndikon në prodhimin e kortizolit dhe norepinefrinës, dy hormone negative që ndikojnë në sistemin imunitar dhe ulin presionin e gjakut, kjo bën që ju të jeni më të predispozuar për t’u prekur nga sëmundjet kardiovaskulare.

Ushqimi i keq

Nëse ke zakone të këqija të të ushqyerit dhe nuk merr të gjitha vlerat ushqyese mund të veprosh teksa je ende në kohë. Frutat dhe perimet nuk duhet të mungojnë kurrë në menunë tuaj. Ato janë të pasura me antioksidantë dhe ndikojnë në minimizimin e sulmit që i bëhet qelizave nga radikalet e lira. Lajmi i mirë është që këto produkte mund të ngadalësojnë procesin e plakjes, kështu që bëni mirë ti konsumoni.

Mungesa e aktivitetit fizik

Rreziqet e një jete sedentare nuk janë diçka e re për askënd dhe ka realisht qindra raporte, dokumenta e intervista të cilat flasin për rreziqet që sjell kjo mënyrë jetese.
Mungesa e aktivitetit fizik nuk shkakton vetëm mbipeshën,por edhe rrit riskun e prekjes nga sëmundjet kardiovaskulare.
Nëse dëshironi që të jeni në formë do të duhet të bëni çdo ditë rreth 30 minuta ushtrime fizike. Veç ngadalësimit të procesit të plakjes studimet kanë treguar se aktiviteti fizik rrit edhe parashikimin e jetëgjatësisë me rreth 10-vite./Cna.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: