Connect with Us

Studimet/ Filmat  horror ju  mbajnë trurin aktiv,ju dobësojnë si dhe ju forcojnë imunitetin

Kuriozitete

Studimet/ Filmat  horror ju  mbajnë trurin aktiv,ju dobësojnë si dhe ju forcojnë imunitetin

Publikuar

-

Filmat horror  mbajnë trurin aktiv

Filmat horror  mbajnë trurin aktiv, të shohësh një film horror do të thotë se truri punon më shumë se zakonisht duke kërkuar që të dekodifikojë elementet e caktuar. Disa studime tregojnë se gjatë shikimit të këtyre filmave regjistrohet një aktivitet celebral më i lartë si dhe rritje e kapacitetit të mendimit.

Ju lejon që të digjni kalori

Nëse ju shihni një film horror do të digjni të njëjtin numër kalorish që digjen gjatë një vrapimi 30 minutësh. Kjo ndodh sepse rritet pulsi si dhe rrahjet e zemrës, si pasojë e rritjes së adrenalinës.Ky çlirim i adrenalinës sjell edhe ulje të oreksit si dhe përshpejtim të metabolizmit.

Përforcon sistemin imunitar

Filmat horror e përgatisin trupin në mënyrë që të jetë i aftë për të përballuar situata emergjence. Shikimi i një filmi horror shkakton çliimin e adrenalinës, kjo e fundit aktivizon sistemin imunitar. Në një studim është parë se personat që shihnin shpesh filma horror kishim numër më të lartë të qelizave të bardha të gjakut./Cna.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: