Connect with Us

Studimet/ Filmat  horror ju  mbajnë trurin aktiv,ju dobësojnë si dhe ju forcojnë imunitetin

Kuriozitete

Studimet/ Filmat  horror ju  mbajnë trurin aktiv,ju dobësojnë si dhe ju forcojnë imunitetin

Publikuar

-

Filmat horror  mbajnë trurin aktiv

Filmat horror  mbajnë trurin aktiv, të shohësh një film horror do të thotë se truri punon më shumë se zakonisht duke kërkuar që të dekodifikojë elementet e caktuar. Disa studime tregojnë se gjatë shikimit të këtyre filmave regjistrohet një aktivitet celebral më i lartë si dhe rritje e kapacitetit të mendimit.

Ju lejon që të digjni kalori

Nëse ju shihni një film horror do të digjni të njëjtin numër kalorish që digjen gjatë një vrapimi 30 minutësh. Kjo ndodh sepse rritet pulsi si dhe rrahjet e zemrës, si pasojë e rritjes së adrenalinës.Ky çlirim i adrenalinës sjell edhe ulje të oreksit si dhe përshpejtim të metabolizmit.

Përforcon sistemin imunitar

Filmat horror e përgatisin trupin në mënyrë që të jetë i aftë për të përballuar situata emergjence. Shikimi i një filmi horror shkakton çliimin e adrenalinës, kjo e fundit aktivizon sistemin imunitar. Në një studim është parë se personat që shihnin shpesh filma horror kishim numër më të lartë të qelizave të bardha të gjakut./Cna.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Terapia e “Dritës së kuqe”/ Përfitimet e jashtëzakonshme që sjell tek njeriu

Publikuar

-

Nga

Ju mund të keni vënë re një rritje të reklamave të mbytura me dritë të kuqe kohët e fundit në mediat sociale. Ose, mund të keni vënë re personazhe të famshëm që promovojnë këtë dritë të re të modës në llogaritë e tyre në mediat sociale. Po, është tendenca e re dhe e shfaqur në […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si ta kuptoni që partneri juaj po ju fsheh diçka/ Këto janë shenjat që nuk duhet t’i anashkaloni

Publikuar

-

Nga

Të gjithë kanë sekrete që i mbajnë vetë, por çdo marrëdhënie duhet të bazohet në besim. Ndonjëherë është e vështirë të dihet se ku të vizatoni linjën. Komunikimi i mirë është thelbësor, por nëse partneri juaj dëshiron të fshehë diçka, duhet të dini se kur t’i bëni ata të thonë të vërtetën. Duke qenë të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Zgjoheni në të njëjtën ore çdo natë?/ Ja cfarë do të thotë kjo për ju dhe mesazhi që do të merrni

Publikuar

-

Nga

A e dini se mund të zbuloni shumë për ato që ndodhin në jetën tuaj, bazuar në orët që zgjoheni rastësisht gjatë natës?  Por a e dini se kjo mund të jetë një formë e komunikimit midis botës mbinatyrore dhe vetvetes? Në fushën e trajtimit mjekësor tradicional kinez, praktikuesit origjinal përdorin meridianë të energjisë në […]

LEXO TE PLOTE