Connect with Us

Si të kthehemi në super formë pas festave të fundvitit

Life Style

Si të kthehemi në super formë pas festave të fundvitit

Publikuar

-

diete- kater kg ne kater dite

Një ndër momentet më të sikletshme të festave të fundvitit është peshorja. Po, minimumi ke shtuar 3 kg më tepër, gjë që sigurisht nuk e doje. Të mos e zgjasim:Si të kthehemi në super formë pasi e kemi tepruar me ushqimin?

Fillimisht duhet të keni parasysh që të konsumoni zarzavate të freskëta, të pasura në hekur, me pak kalori, por që largojnë ndjenjën e urisë.

 

Frutat më të preferuara janë portokallet, dardhat dhe kiwi-t që kanë me bollëk vitaminë C, fosfor dhe kalium.

Trupi ka të drejtë të ushqehet mirë edhe kur është në dietë, ndaj mos neglizhoni vaktet. Dietologia Blerina Bombaj thekson se dita duhet të nisë me një mëngjes të plotë; psh omletë me zarzavate të ndryshme.

Më pas, mund të konsumojmë fruta, kos pa yndyrë, mini-sanduice etj.

Mos harroni sallatat e bollshme dhe kushtojini rëndësi peshkut. 2-3 herë në javë është ideale.

Gjatë këtyre ditëve, pini mjaftueshëm ujë dhe konsumoni çaj jeshil, një antioksidant i rëndësishëm, por pa sheqer.

Çfarë duhet të shmangni?: Pijet me gaz, lëngjet e gatshme dhe alkoolin.

Për rezultate më të shpejta: Kryeni aktivitete fizike!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: