Connect with Us

Këto sëmundje trashëgohen vetëm nga nëna

Fëmija

Këto sëmundje trashëgohen vetëm nga nëna

Publikuar

-

sjellje qe ju plakin

Plakja e parakohshme

Shkencëtarët kanë zbuluar se disa gjene janë përgjegjës për parandalimin e procesit të plakjes. Këto gjene transmetohen nga brezi në brez, nga ana materne e individit. Nëse ju trashëgoni ADN-në e dëmtuar të nënës suaj, do të plakeni më shpejt.

Për fat të keq shkencëtarët ende nuk e kanë zbuluar një metodë, e cila mund të ndalë procesin. E vetmja gjë që mund të bëni në këtë rast është të përdorni krem  me SPF të lartë, për të shmangur faktorët e jashtëm, që përshpejtojnë plakjen.

Depresioni

300 milionë persona vuajnë nga depresioni çdo vit. Shkencëtarët kanë zbuluar se gjeni përgjegjës për depresionin e trashëguar është gjeni Slc6a15. Sipas studimeve gratë janë dy herë më të predispozuara për t’u prekur nga depresioni, në krahasim me burrat. Ndër të tjera është zbuluar se edhe depresioni postpartum mund të trashëgohet.

Sëmundjet kardiovaskulare

Depozitimi i yndyrës në trupin e një gruaje është i përcaktuar gjenetikisht, pra nëse yndyra është e përqendruar rreth belit, risku për t’u prekur nga sëmundjet kardiovaskulare dyfishohet. Edhe kolesteroli i shtuar, i cili depozitohet në arterie dhe çon drejt atakut kardiak trashëgohet gjithashtu./Cna.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fëmija

Prindër mbani vesh/ Këto janë arsyet pse fëmijët nuk ju dëgjojnë

Publikuar

-

Nga

arsyet pse femijet nuk degjojne prinderit

Flisni shumë gjatë Gjatë një bisede me fëmijët duhet të konsideroni edhe moshën e tyre. Fjalët e komplikuara nuk mund të kuptohen prej tyre, ndaj dhe nuk do të arrijnë as të përqendrohen. Nëse ke kohë mendoje para atë që do të thuash dhe do ta kuptosh se sa e lehtë do të jetë që […]

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Studimi/ Nënat “mbytëse” i bëjnë fëmijët më të suksesshëm

Publikuar

-

Nga

nenat kerkuese femije te suksesshem

Sipas një studimi të kryer në vendet e Amerikës Latine duke u marrë me studimin e sjelljes së adoleshentëve është arritur në përfundimin se nënat kërkuese bëjnë që fëmijët e tyre të bëhen më të suksesshëm. Kjo pasi nënat e tilla e mësojnë fëmijën me detyra dhe me afate. Një fëmijë i mësuar kështu që […]

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Gjashtë vjeçari i verbër trondit rrjetin/Luan në piano këngën legjendare pa marrë asnjë ditë mësime

Publikuar

-

Nga

6 vjecari qe tronditi rrjetin

Tashmë i njohur edhe si “Mozarti i vogël, ai është duke habitur rrjetet sociale falë aftësisë së tij të jashtëzakonshme për të luajtur në piano Bohemian Rhapsody, me një siguri autoriale  të paimagjinueshme. Avett Ray, sipas së ëmës ka filluar të luajë pa bërë ende një vjeç. Një ditë ai ka shkuar vetë drejt pianos […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: