Connect with Us

Në këto vende do t’ju paguajnë që të bëheni nëna

Femra

Në këto vende do t’ju paguajnë që të bëheni nëna

Publikuar

-

Të jesh nënë është një sipërmarrje shumë e komplikuar veç faktit që përfshin një angazhim me kohë të plotë, kërkon dhe sforco të madhe. Ky premis tashmë i njohur në lidhje me mëmësinë, bën që në disa vende të botës nënat të shpërblehen financiarisht.  Këto stimuj zakonisht përdoren nga vendet me lindshmëri të ulur, në mënyrë që të nxisin nënat që të lindin fëmijë.

Franca

Në këtë shtet, qeveria ofron më shumë se 1000 dollarë për të mbështetur familjet që kanë mirëpritur një foshnjë së fundmi. Ndër të tjera familja merr nga shteti 2000 dollarë çdo muaj derisa fëmija mbush moshën tre vjeçare. Kjo praktikë përfshin dhe familjet e emigrantëve që jetojnë në territorin francez.

Norvegjia

Familjet me fëmijë të vegjël marrin nga qeveria norvegjeze rreth 600n dollarë në muaj. Kur fëmija kalon vitin e dytë të jetës, ai do të vazhdojë të marrë 100 dollarë, deri në vitin e 18-të jetës.

Finlanda

Në këtë vend qeveri ofron një pako të mbushur me veshje, libra për fëmijë si dhe një pagesë prej 160 dollarësh. Për më tepër nga sigurimet shoqërore, fëmija merr një pagë mujore derisa mbush të 17-tat. Nëse familjet kanë vetëm një fëmijë marrin rreth 100 dollarë, ndërsa ato që kanë më shumë se një fëmijë marrin 200 dollarë./Cna.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Femra

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

Nga

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit. Hiq makeup-in para se të flesh […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

Nga

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre. Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

Nga

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: