Connect with Us

Studimi/ Dashuria e nënës fshin dhimbjen e mungesës së babait

Femra

Studimi/ Dashuria e nënës fshin dhimbjen e mungesës së babait

Publikuar

-

babai dhe bija

Babai është shumë përcaktues në formimin e personalitetit të fëmijës dhe në mënyrën se si fëmija do të ndërtojë karakteristikat e veçanta të personalitetit më vonë. Nëse fëmijët refuzohen prej tyre, ata do të ndjejnë dhimbje të njejtë me dhimbjen fizike.

Pjesët e trurit që aktivizohen kur fëmijët ndjehen të refuzuar janë po të njëjtat me ato që bëhen aktive në momentin kur lëndohemi.Dhimbja psikologjike mund të qendrojë për vite brenda nesh duke sjellë pasiguri, mungesë besimi tek të tjerët dhe një lloj tendence për të qenë agresivë.

Nuk ka dyshime që dashuria mëmësore është thelbësore për çdo fëmijë, por çfarë roli ka babai? Në një studim të bërë kohët e fundit është provuar që babai është thelbësor në formimin e personalitetit të fëmijës.

Lajmi i mirë në këtë rast është fakti që këto efekte të shkaktuara nga babai që mungon neutralizohen nga kujdesi dhe dashuria e nënës. Në këtë mënyrë, fëmijëve u evitohet një vuajtje e gjatë dhe e vazhdueshme e cila mund të zgjaste gjatë gjithë jetës./CNA.al

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Femra

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

Nga

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit. Hiq makeup-in para se të flesh […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

Nga

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre. Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

Nga

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: