Connect with Us

Fuqia e lotëve/ Ja pse njerëzit që qajnë janë më të fortë

Kuriozitete

Fuqia e lotëve/ Ja pse njerëzit që qajnë janë më të fortë

Publikuar

-

njeri qe qan

Nuk ka ndonjë arsye specifike, pse duhet fshehur trishtimi. Vetëm njerëzit e sigurt në vetvete me një inteligjencë të lartë emocionale janë në gjendje që të njohin dhe t’i shprehin si duhet emocionet e tyre edhe kur këto të fundit janë negative.

Duhet shumë kurajo, për të notuar kundër rrymës dhe për të shprehur realisht se si ndjehesh në një moment të caktuar. Seneka, një nga filozofët më të njohur dikur shprehej “Nuk ka arsye më të madhe për të qarë, sesa fakti që nuk mund të qash”.

Të mbash mendjen e ftohtë përpara emocioneve ka një kosto shumë të madhe, jo vetëm për shëndetin psikologjik, por edhe për atë fizik. Shumë studime kanë treguar lidhjen e pjesës emocionale me rritjen e rrezikut për t’u sëmurur nga sëmundje si astma, hipertensioni, apo patologji të tjera kardiake./CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Surpriza me financat dhe karrierën/ Parashikimi i horoskopit për javën e fundit të muajit Shkurt

Publikuar

-

Nga

Dashi Nëse keni arritur ta mbani stresin në punë mënjanë, do të jeni në gjendje të shijoni një kohë të mirë në shtëpi dhe shëndeti juaj do të jetë optimal. Planetet kanë filluar të komplotojnë në favorin tuaj. Ju duhet ta mirëpresni këtë energji të gjallë. Mundohuni të mos ankoheni nëse gjërat bëhen të vështira […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE