Connect with Us

Këto marifete të vogla do t’ju mbajnë të shëndetshëm dhe aktivë

Femra

Këto marifete të vogla do t’ju mbajnë të shëndetshëm dhe aktivë

Publikuar

-

marifete

Një  dremitje  pas kafesë bën mrekullira

Shkencëtarët kanë zbuluar se një dremitje pasi keni pirë kafe, i bën shumë mirë trupit tuaj. Për të pasur rezultate më të mira këshillohet që të pini një kafe shpejt e shpejt para se të shkoni të flini. Mos u shqetësioni nuk është e thënë që të hyni në gjumë të thëllë, 20 minuta para kësaj faze të gjumit do t’ju duhet të zgjoheni.

Përdorni sapun normal, në vend të antibakterialit

Nuk ka ende asnjë provë që tregon se sapuni antibakterial, është më efikas se sapuni normal. Në disa studime është parë se përdorimi i shtuar i triclosanit, mund të sjellë një dobësim të barrierës natyrale antimikrobike të trupit. Duke ndikuar këtu gjithë florën e trupit tonë.

Ha pjesën e farave të mollës

Dihet qe frutat dhe perimet janë shumë të dobishme për shëndetin. Në këtë rast ajo që rekomandojmë është ngrënia e pjesës së farave të mollës.  Ato përmbajnë një substancë e cila ka veti antiinflamatore. Për më tepër ato mbrojnë qelizat e trurit nga dëmtimi, që do të thotë se shmanfgin problemet që mund të ketë njeriu me të mësuarën.

Shkrimi i dorës përmirëson kapacitetin mendor

Shkrimi me dorë bën që të përmirësohen aftësitë koordinuese psikomotorike, vëmendja si dhe kujtesa. Teksa shkruan disa pjesë të trurit që janë përgjegjese për leximin aktivizohen, kjo gjë nuk ndodh kur merrni shënime në laptop./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Femra

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

Nga

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit. Hiq makeup-in para se të flesh […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

Nga

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre. Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

Nga

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: