Connect with Us

Një “kurth” nga Facebook? Ja pse nuk duhet ta bëni sfidën e 10 viteve në rrjetet sociale

Life Style

Një “kurth” nga Facebook? Ja pse nuk duhet ta bëni sfidën e 10 viteve në rrjetet sociale

Publikuar

-

facebook kurth

Kohëve të fundit njerëzit e internetit janë angazhuar, duke gërmuar nëpër “arkiva” për t’u bërë pjesë e një sfide të fundit që po qarkullon.

Bëhet fjalë për sfidën që vjen nën hashtagun, #10yearchallenge, ose në shqip sfida e 10 viteve.

Në ndryshim nga sfidat e tjera, kjo është e padëmshme, e vetmja gjë që duhet të bëni është të postoni një foto aktuale dhe një të 10 viteve më parë.

Shumë figura të njohura dhe njerëz të zakonshëm nuk kanë hezituar të postojnë në rrjete sociale foto të tyre të mëparshmet për të parë ndryshimin e një dekade.

Por, a është gjithmonë mirë të ecësh me turmën dhe të bësh diçka që po e bëjnë të gjithë masivisht?

Sipas Kate O’Neill, autore e librit “Tech Humanist”, sfida e re virale mund të jetë thjesht një “kurth” i përdorur nga rrjetet sociale për të përmirësuar teknologjinë e njohjes së fytyrës.

Kjo teknologji është e aktivizuar aktualisht tek aplikacioni i Facebook-ut, kjo është edhe arsyeja që rrjeti social e njeh automatikisht fytyrën tuaj në një foto të postuar nga miqtë tuaj.

Kate shkruan në një postim në Twitter:

Unë 10 vjet më parë: me siguri edhe unë do t’i bashkohesha valës së meme-ve në fotot e profilit që po qarkullojnë në rrjet. Unë tani: mendoni pak se si të gjitha këto të dhëna mund të përdoren për të trajnuar algoritme të njohjes së fytyrës në bazë të progresionit të moshës.”
Ajo mbështet teorinë se sfida e fotove me 10 vite diferencë është nxitur me qëllim për të pasur në dispozicion foto të kohëve të ndryshme në njerëz të racave dhe vendeve të ndryshme.

Me pak fjalë, po vazhdojmë t’i “shesim” veten falas gjigantëve të teknologjisë, rrjetet sociale të të cilëve i përdorim “pa” pagesë.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

6 shenjat e Zodiakut të cilat nuk kanë frikë të bëjnë hapin e parë

Publikuar

-

Nga

Bricjapi Nëse lëvizja është ajo që është në listën e tyre të detyrave, ata do ta bëjnë atë lëvizjen e parë. Ka shumë pak emocione të bashkangjitura me veprimet e tyre. Thjesht të bën të ndihesh mirë, kjo është mënyra e Bricjapit Luani Në mënyrë tipike, Luani shkon pas asaj që ata duan me përpikëri […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Si të shpëtoni nga rrudhat e ballit/ Një trajtim i thjeshtë

Publikuar

-

Nga

Ju mund të urreni faktin që plakeni dhe është edhe më keq nëse plakeni dukshëm. Asnjëherë nuk doni t’i lejoni njerëzit të shohin se mosha juaj po shfaqet në fytyrën tuaj ose në trupin tuaj . Sidoqoftë, për shumicën dërrmuese prej nesh, kjo është vetëm diçka që nuk mund ta shmangim. Nuk është diçka që […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Zgjidhni një imazh “Zen” dhe merrni disa këshilla për rritjen tuaj të brendshme

Publikuar

-

Nga

Imazhi 1: Përkushtimi, Vallëzimi Meera në tempull Devotshmëria është të lidhesh plotësisht me ekzistencën, është një histori dashurie. Të duash, nga ana tjetër, do të thotë të ngatërrohesh me një person tjetër, të ndash intimitetin e thellë të dy zemrave, bëj që dy zemra të fillojnë të vallëzojnë të njëjtën këngë. Devotshmëria është vdekja e […]

LEXO TE PLOTE