Connect with Us

Studimi/ Alkooli ju ndihmon  të mësoni gjuhët e huaja më shpejt

Kuriozitete

Studimi/ Alkooli ju ndihmon  të mësoni gjuhët e huaja më shpejt

Publikuar

-

alkool njerez

Nëse konsumon alkool, do ta kesh shumë më të lehtë që të mësosh gjuhët e huaja. Të paktën, ky është përfundimi i një studimi të publikuar së fundmi në revistën,Journal of Psychopharmacology.

Sipas studimit kur konsumojmë alkool i shqiptojmë më mirë fjalët e gjuhëve të huaja,se sa kur jemi esëll.

Studiuesit kanë marrë nën vëzhgim rreth 50 persona të cilët kishin si gjuhë nëne gjermanishten, këta të fundit ishin në fillimet e tyre sa i takonte mësimit të holandishtes.

Për të arritur në përfundime të qarta disa pjesmarrësve në studim i është dhënë një pije më përqendrim të lehtë alkooli.

Gjatë bisedave është parë se ata që kishin konsumuar alkool kishin një shqiptim më të saktë të fjalëve të huaja.

Gjithsesi, shkencëtarët janë të mendimit se duhen bërë studime të tjera, në mënyrë që të shihet më mirë efekti që ka alkooli mbi shqiptimin e fjalëve të një gjuhe të huaj./CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: