Connect with Us

Studimi/ Alkooli ju ndihmon  të mësoni gjuhët e huaja më shpejt

Kuriozitete

Studimi/ Alkooli ju ndihmon  të mësoni gjuhët e huaja më shpejt

Publikuar

-

alkool njerez

Nëse konsumon alkool, do ta kesh shumë më të lehtë që të mësosh gjuhët e huaja. Të paktën, ky është përfundimi i një studimi të publikuar së fundmi në revistën,Journal of Psychopharmacology.

Sipas studimit kur konsumojmë alkool i shqiptojmë më mirë fjalët e gjuhëve të huaja,se sa kur jemi esëll.

Studiuesit kanë marrë nën vëzhgim rreth 50 persona të cilët kishin si gjuhë nëne gjermanishten, këta të fundit ishin në fillimet e tyre sa i takonte mësimit të holandishtes.

Për të arritur në përfundime të qarta disa pjesmarrësve në studim i është dhënë një pije më përqendrim të lehtë alkooli.

Gjatë bisedave është parë se ata që kishin konsumuar alkool kishin një shqiptim më të saktë të fjalëve të huaja.

Gjithsesi, shkencëtarët janë të mendimit se duhen bërë studime të tjera, në mënyrë që të shihet më mirë efekti që ka alkooli mbi shqiptimin e fjalëve të një gjuhe të huaj./CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTO- Oficeri i policisë gjen mënyrën e duhur për të përcjellë mesazhin “ Qëndro në shtëpi”

Publikuar

-

Nga

Ndërsa India po zbaton urdhrin e bllokimit të vendit për shkak të pandemisë globale, një oficer policie ka gjetur një mënyrë krijuese për të përcjellë mesazhin tek njerëzit që duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rajesh Babu, një inspektor policie në qytetin jugor të Chennai, ka vendosur një helmetë me formën e koronavirust të ndërtuar posaçërisht […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të përdorim mediat sociale në mënyrë pozitive gjatë pandemisë globale dhe vetë-izolimit

Publikuar

-

Nga

Në një kohë si kjo, media sociale mund të bëhet një shpatë me dy tehe. Nga njëra anë, ajo mund të jetë një burim jetësor i lidhjes, shkëmbimit të informacionit dhe bashkëveprimit shoqëror – e cila është më e rëndësishme se kurrë tani që shumica e ndërveprimeve tona fizike me miqtë dhe familjen tonë janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Sapuni, “arma” më e fortë kundër Coronavirus

Publikuar

-

Nga

Një nga këshillat kryesore në luftën kundër koronavirusit, përpos karantinës në shtëpi, është larja e shpeshtë e duarve me ujë dhe sapun. Mjekët dhe hulumtuesit jo vetëm mendojnë se kjo nuk është thjesht një masë higjienike bazike, por që kemi të bëjmë me një nga armët më efektive jo vetëm kundër koronavirusit, por edhe ndaj […]

LEXO TE PLOTE