Connect with Us

Studimi/ Çokollata rrit jetëgjatësinë dhe mirëqenien

Kuriozitete

Studimi/ Çokollata rrit jetëgjatësinë dhe mirëqenien

Publikuar

-

cokollate

Gati të gjithë njerëzit që njohim  e pëlqejnë shumë çokollatën.

Gjithsesi ka dhe nga ata që nuk e kanë qejf çokollatën, por me sa duket këta të fundit nuk janë  informuar mbi  të mirat  e çokollatës.

Studiuesit kanë dalë në përfundimin se çokollata na bën më të lumtur si dhe na rrit jetëgjatësinë. Gjithsesi, nuk këshillohet konsumimimi i çokollatës në sasi të tepruar pasi mund të sjellë probleme me nivelin e sheqerit në gjak si dhe me dhëmbët.

Çokollata është e pasur me antioksidantë, të cilët ndihmojnë në mbajtjen e qelizave të shëndetshme dhe shmangin shkatërrimin e tyre për shkak të oksidimit.

Polifenolët dhe zinku, dy përbërës të çokollatës krijojnë një përzierje e cila neutralizon efektet e oksigjenit mbi qeliza, kjo bën që të ngadalësohet oksidimi i tyre dhe eventualisht edhe shkatërrimi./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

“Njerëzit mendonin se isha e adoptuar”/ Njihuni me dy binjaket më të çuditshme në botë

Publikuar

-

Nga

Motrat 20 vjeçare nga Mbretëria e Bashkuar kanë fituar famë falë dallimeve të tyre të habitshme. Edhe pse kanë të njëjtën datë lindjeje pamja e tyre nuk e tregon aspak faktin se janë motra, aq më pak binjake. Siç është raportuar nga Inside Edition mamaja e Marias dhe Lucit është nga Jamaica ndërsa babai i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Duart tuaja ndryshojnë ngjyrë nga i ftohti/ Ja çfarë paralajmëron kjo shenjë për shëndetin tuaj

Publikuar

-

Nga

Ju ka ndodhur që të dilni jashtë në një ditë të ftohtë dimri pa dorashka dhe me siguri gishtat tuaj kanë marrë një ngjyrë të zbehtë apo të bardhë. Kjo është diçka e zakonshme pasi kjo u ndodh shumë njerëzve, ku pas ngrohjes ata kthehen në ngjyrën normale. Por për disa njerëz kjo mund të […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

E urreni qafën e trashë dhe fytyrën e mbushur/ 13 këshillat më efikase që iu ndihmojnë të digjni kaloritë e tepërta në këto pjesë

Publikuar

-

Nga

Shtimi i kileve të tepërta duket më së shumti në fytyrë. E vërteta është se shtimi i kileve në pjesën e qafës apo fytyrës nuk janë gjithnjë për shkak të ushqimeve por edhe mënyrës se si flini apo qëndrimit të trupit. Bright Side ka studiuar të gjithë faktorët që ndikojnë në marrjen e kileve të […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Bashkëshorti i saj ishte në mision ushtarak/ Gruaja realizon kartolinën prekëse për festat e fundvitit

Publikuar

-

Nga

Ky muaj festiv është koha perfekte për të kaluar sa më shumë kohë pranë familjes dhe për të ndjerë dashurinë dhe ngrohtësinë familjare. Por kjo nuk është çdo herë e mundur për kryefamiljarët të cilët janë në shërbim ushatrak. Këtë e ka treguar dhe Danielle Cobbo e cila ka realizuar një foto me fotoshop duke […]

LEXO TE PLOTE