Connect with Us

Gjinia e fëmijës/ A kanë dashur djalë paraardhësit tanë?

Fëmija

Gjinia e fëmijës/ A kanë dashur djalë paraardhësit tanë?

Publikuar

-

bebe

Në kulturat e hershme nuk është se ka pasur preferenca në lidhje me gjininë e fëmijës. Të lindurit e të dyja gjinive ishin njëlloj të rëndësishëm sepse siguronin vazhdimësinë e familjes dhe të grupit shoqëror. Gjithsesi ekzistonin diferenca në rolet gjinore, meshkujt gjuanin, ndërsa femrat mirëmbanin shtëpinë.

Gjërat ndryshuan me fillimin e përdorimit të bujqësisë dhe lindjen e trashëgimive familjare, athere trashëgimitë kalonin nga babai tek fëmijët meshkuj. Meshkujt mbronin territorin kështu që qendronin në familje edhe pas martese.

Detyra e tyre ishte të kujdeseshin për prindërit e moshuar . Për të evituar konfliktet vajzat shkonin në familjet e bashkëshortit. Shembuj të kësaj strukture sociale janë të dukshme edhe në ditët e sotme në shoqëritë e lindjes kryesisht dhe në shoqëritë që i përkasin kulturave të komunikimit./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Fëmija

Prindër mbani vesh/ Këto janë arsyet pse fëmijët nuk ju dëgjojnë

Publikuar

-

Nga

arsyet pse femijet nuk degjojne prinderit

Flisni shumë gjatë Gjatë një bisede me fëmijët duhet të konsideroni edhe moshën e tyre. Fjalët e komplikuara nuk mund të kuptohen prej tyre, ndaj dhe nuk do të arrijnë as të përqendrohen. Nëse ke kohë mendoje para atë që do të thuash dhe do ta kuptosh se sa e lehtë do të jetë që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Fëmija

Studimi/ Nënat “mbytëse” i bëjnë fëmijët më të suksesshëm

Publikuar

-

Nga

nenat kerkuese femije te suksesshem

Sipas një studimi të kryer në vendet e Amerikës Latine duke u marrë me studimin e sjelljes së adoleshentëve është arritur në përfundimin se nënat kërkuese bëjnë që fëmijët e tyre të bëhen më të suksesshëm. Kjo pasi nënat e tilla e mësojnë fëmijën me detyra dhe me afate. Një fëmijë i mësuar kështu që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Fëmija

Gjashtë vjeçari i verbër trondit rrjetin/Luan në piano këngën legjendare pa marrë asnjë ditë mësime

Publikuar

-

Nga

6 vjecari qe tronditi rrjetin

Tashmë i njohur edhe si “Mozarti i vogël, ai është duke habitur rrjetet sociale falë aftësisë së tij të jashtëzakonshme për të luajtur në piano Bohemian Rhapsody, me një siguri autoriale  të paimagjinueshme. Avett Ray, sipas së ëmës ka filluar të luajë pa bërë ende një vjeç. Një ditë ai ka shkuar vetë drejt pianos […]

LEXO TE PLOTE
" "

Fëmija

Studimi/ Gratë që bëhen nëna jetojnë më gjatë se gratë e tjera

Publikuar

-

Nga

femija i pare me i zgjuar

Mamatë e dinë se sa e vështirë mund të jetë jeta kur ke 3, 4 ose më shumë fëmijë, por të jesh një nënë, ka gjithashtu edhe anët e saj pozitive. Rezulton se lindja e shumë fëmijëve mund t’ju japë edhe më shumë se kaq. Ekspertët zbuluan se sa më shumë fëmijë ju keni, aq […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: