Connect with Us

Të biesh në dashuri me babain/ Kompleksi i Elektrës qenka kaq real

Fëmija

Të biesh në dashuri me babain/ Kompleksi i Elektrës qenka kaq real

Publikuar

-

kompleksi i elektres

Kompleksi i Elektrës na prek të gjithave kur jemi fëmijë, por në disa raste zgjat edhe kur rritemi dhe bëhet problem.

Bëhet fjalë për një fenomen psikologjik që psikoanaliza e studion duke u bazuar në mitologji. Në thelb lidhet me ndjenjën e afërsisë mes vajzës dhe babait dhe konkurrencën që lind mes bijës dhe nënës kur fëmija është 3 deri në 6 vjeç. Ky kompleks kalohet në shumicën e rasteve kur fëmija rritet por ka raste që zgjat.

Sipas mitologjisë Elektra ishe bija e Agamemnonit dhe Klitemestrës. Ati i saj Agamemnoni sakrifikoi një fëmijë për të falenderuar perënditë. Gruaja e tij gjatë kësaj kohe pasi i shoqi i vrau fëmijën zhvilloi ndjenja hakmarrje. Kur u kthye nga lufta Agamenoni u vra nga dashnori i gruas të tij. Në këtë kohë Elektra me ndihmën e vëllait të saj Orestit vrau nënën dhe dashnorin e saj.

Sipas psikologëve kompleksi i Elektrës është homologu femëror i kompleksit të Edipit. Ashtu si Elektra vret të ëmën sipas mitit edhe Edipi vrau të atin.

Të dyja komplekset tregojnë pikën ku nis seksualiteti për qeniet njerëzore. Njeriu i parë të cilit I referohen vajzat është babai, ndërsa djemtë i referohen nënës.

Kompleksi i Elektrës kalon nëpër 5 faza: Faza orale, faza anale, faza mashkullore, faza e fshehur dhe ajo gjenitale. Çdo fazë lidhet me zhvillimin e zonave erogjene. Teoria e përpiluar fillimisht nga Frojdi filloi nga kompleksi i Edipit dhe më pas u kompletua si teori nga Gustav Jung.

Praktikisht rreth 3 vjeç vajzat zbulojnë ekzistencën e seksit mes prindërve të tyre dhe ndjehen të përjashtuara. Kjo I ndodh edhe djemve të vegjël, por në një formë tjetër. Vajzat zbulojnë se nuk kanë gjenitalin mashkullor dhe vendosin ta “marrin” në një mënyrë tjetër, duke “fituar” babain. Kjo është fazë kalimtare, por kur rriten nëse vazhdojnë ta kenë kompleksin do të kënë shenja të dallueshme.

Vetëm gratë, që nuk e kanë kaluar kompleksin e Elektrës në fëmijëri shfaqen jo të qendrueshme dhe perfeksioniste ndaj marrdhënieve të tyre sentimentale. Kjo sepse kërkojnë një burrë aq perfekt sa edhe idealizimi që i kanë bërë babait të tyre. Ndaj edhe kompleksi i Elektrës njihet ndryshe edhe si “Sindroma e princit të kaltër”/CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fëmija

Prindër mbani vesh/ Këto janë arsyet pse fëmijët nuk ju dëgjojnë

Publikuar

-

Nga

arsyet pse femijet nuk degjojne prinderit

Flisni shumë gjatë

Gjatë një bisede me fëmijët duhet të konsideroni edhe moshën e tyre. Fjalët e komplikuara nuk mund të kuptohen prej tyre, ndaj dhe nuk do të arrijnë as të përqendrohen. Nëse ke kohë mendoje para atë që do të thuash dhe do ta kuptosh se sa e lehtë do të jetë që të komunikosh me fëmijët.

Britma dhe  ofendime

Një studim i bërë publik nga Child Development, thotë se fëmijët që kanë pësuar situata ku prindërit i kanë ngritur zërin, apo i kanë ofenduar janë më të predispozuar për të mos i dëgjuar këta të fundit.  Kjo ndodh pasi fëmijët kanë pësuar një traumë emocionale dhe do të jetë pak e vështirë për prindërit që të vendosin sërish urat e komunikimit me ta.

Shpërqendrimi

Prindërit shpesh janë shumë të shpërqendruar, ata mendojnë për punën, shtëpinë, faturat dhe ndër gjithë këto probleme fëmijët mbeten pak mënjanë.  Injorimi i fëmijës e dëmton shumë marrëdhënien  me të në nivel afatgjatë. Mund të mësosh të ndash kohën mes të gjitha impenjimeve, por mos harro impenjimi më i rëndësishëm që ke është fëmija. /CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Studimi/ Nënat “mbytëse” i bëjnë fëmijët më të suksesshëm

Publikuar

-

Nga

nenat kerkuese femije te suksesshem

Sipas një studimi të kryer në vendet e Amerikës Latine duke u marrë me studimin e sjelljes së adoleshentëve është arritur në përfundimin se nënat kërkuese bëjnë që fëmijët e tyre të bëhen më të suksesshëm.

Kjo pasi nënat e tilla e mësojnë fëmijën me detyra dhe me afate. Një fëmijë i mësuar kështu që në fëmijërinë e hershme do të bëhet i përgjegjshëm dhe i matur kur të rritet.

Këto nëna janë shumë të kujdesshme në lidhje me procesin e edukimit tek fëmijët e tyre dhe vendosin objektiva të larta për këta të fundit. Fëmijët në këtë mënyrë kanë më shumë besim tek vetja dhe kanë më shumë motivim për të arritur objektivat e tyre./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Gjashtë vjeçari i verbër trondit rrjetin/Luan në piano këngën legjendare pa marrë asnjë ditë mësime

Publikuar

-

Nga

6 vjecari qe tronditi rrjetin

Tashmë i njohur edhe si “Mozarti i vogël, ai është duke habitur rrjetet sociale falë aftësisë së tij të jashtëzakonshme për të luajtur në piano Bohemian Rhapsody, me një siguri autoriale  të paimagjinueshme.

Avett Ray, sipas së ëmës ka filluar të luajë pa bërë ende një vjeç. Një ditë ai ka shkuar vetë drejt pianos dhe ka filluar të luajë  “Twinkle Twinkle Little Star”, një nga meloditë më  të njohura për fëmijë.

 

Deri këtu çdo gjë duket normale, por  fëmija i talentuar që ka mësuar se si të luajë në piano, pa marrë aspak mësime nga një profesionist, ka lindur me një sëmundje që prek dhe dëmton totalisht retinën e syrit. Ndaj dhe i vogli Avett është frymëzim, jo vetëm për talentin e tij por edhe për këmbënguljen për t’ja dalë përtej vështirësive fizike./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: