Connect with Us

Këto mite të gabuara mbi shtatzëninë i besojmë të gjithë

Fëmija

Këto mite të gabuara mbi shtatzëninë i besojmë të gjithë

Publikuar

-

shtatzeni

 Lindja me operacion ështe më e thjeshtë

Në fakt shumë pak gra vendosin që të lindin me operacion,nëse mund të bëjnë lindje natyrale. Lindja me operacion këshillohet vetëm nëse keni probleme të shëndetit të cilat mund të sjellin dëmtimin e nënës,ose të fëmijës.Për më tepër lindja me operacion kërkon kohë më të madhe shërimi se sa lindja natyrale.

Pak alkool nuk i bën keq fëmijës

Bëhet fjalë për një “thashethem”që mund të shkaktojë pasoja shumë të rënda mbi fetusin.Nuk ka rëndësi se sa alkool konsumon një grua shtatzënë, pasojat mund të jenë gati të pariparueshme për fëmijën në nivel fizik dhe mendor.

 Të ndenjurat e gjera e  bëjnë lindjen më të lehtë

Kohë më parë, të ndenjurat  e gjera konsideroheshin si një element bukurie, ndërsa gratë që kishin të ndjenjurat e mëdha konsideroheshin me fat, pasi mendohej se do ta kishin lindjen më të lehtë. Në fakt nuk ka rëndësi se sa të gjera mund të jenë të ndjenurat, ajo që përcakton lehtësinë e lindjes natyrale është hapja vaginale.

Të vjellat gjatë shtatzënisë ndodhin vetëm në mëngjes

Një nga shenjat më të zakonshme të shtatzënisë janë edhe të vjellat. Rreth 80 përqind e grave, kanë të vjella dhe kjo nuk ndodh vetëm në mëngjes. Për më tepër nuk është e vërtetë që ndodh vetëm tre muajt e parë, mund të zgjasë deri në përfundim të shtatzënisë./CNA.al

 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fëmija

Prindër mbani vesh/ Këto janë arsyet pse fëmijët nuk ju dëgjojnë

Publikuar

-

Nga

arsyet pse femijet nuk degjojne prinderit

Flisni shumë gjatë

Gjatë një bisede me fëmijët duhet të konsideroni edhe moshën e tyre. Fjalët e komplikuara nuk mund të kuptohen prej tyre, ndaj dhe nuk do të arrijnë as të përqendrohen. Nëse ke kohë mendoje para atë që do të thuash dhe do ta kuptosh se sa e lehtë do të jetë që të komunikosh me fëmijët.

Britma dhe  ofendime

Një studim i bërë publik nga Child Development, thotë se fëmijët që kanë pësuar situata ku prindërit i kanë ngritur zërin, apo i kanë ofenduar janë më të predispozuar për të mos i dëgjuar këta të fundit.  Kjo ndodh pasi fëmijët kanë pësuar një traumë emocionale dhe do të jetë pak e vështirë për prindërit që të vendosin sërish urat e komunikimit me ta.

Shpërqendrimi

Prindërit shpesh janë shumë të shpërqendruar, ata mendojnë për punën, shtëpinë, faturat dhe ndër gjithë këto probleme fëmijët mbeten pak mënjanë.  Injorimi i fëmijës e dëmton shumë marrëdhënien  me të në nivel afatgjatë. Mund të mësosh të ndash kohën mes të gjitha impenjimeve, por mos harro impenjimi më i rëndësishëm që ke është fëmija. /CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Studimi/ Nënat “mbytëse” i bëjnë fëmijët më të suksesshëm

Publikuar

-

Nga

nenat kerkuese femije te suksesshem

Sipas një studimi të kryer në vendet e Amerikës Latine duke u marrë me studimin e sjelljes së adoleshentëve është arritur në përfundimin se nënat kërkuese bëjnë që fëmijët e tyre të bëhen më të suksesshëm.

Kjo pasi nënat e tilla e mësojnë fëmijën me detyra dhe me afate. Një fëmijë i mësuar kështu që në fëmijërinë e hershme do të bëhet i përgjegjshëm dhe i matur kur të rritet.

Këto nëna janë shumë të kujdesshme në lidhje me procesin e edukimit tek fëmijët e tyre dhe vendosin objektiva të larta për këta të fundit. Fëmijët në këtë mënyrë kanë më shumë besim tek vetja dhe kanë më shumë motivim për të arritur objektivat e tyre./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Gjashtë vjeçari i verbër trondit rrjetin/Luan në piano këngën legjendare pa marrë asnjë ditë mësime

Publikuar

-

Nga

6 vjecari qe tronditi rrjetin

Tashmë i njohur edhe si “Mozarti i vogël, ai është duke habitur rrjetet sociale falë aftësisë së tij të jashtëzakonshme për të luajtur në piano Bohemian Rhapsody, me një siguri autoriale  të paimagjinueshme.

Avett Ray, sipas së ëmës ka filluar të luajë pa bërë ende një vjeç. Një ditë ai ka shkuar vetë drejt pianos dhe ka filluar të luajë  “Twinkle Twinkle Little Star”, një nga meloditë më  të njohura për fëmijë.

 

Deri këtu çdo gjë duket normale, por  fëmija i talentuar që ka mësuar se si të luajë në piano, pa marrë aspak mësime nga një profesionist, ka lindur me një sëmundje që prek dhe dëmton totalisht retinën e syrit. Ndaj dhe i vogli Avett është frymëzim, jo vetëm për talentin e tij por edhe për këmbënguljen për t’ja dalë përtej vështirësive fizike./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: