Connect with Us

Këto gjëra fëmija i trashëgon vetëm nga babai

Fëmija

Këto gjëra fëmija i trashëgon vetëm nga babai

Publikuar

-

trashegimi nga babai gjenetike

Problemet me zemrën

Është një gen që transmetohet nga babai tek fëmijët. Ajo pjesë e vogël e ADN-së mund të shtojë rrezikun e atakut kardiak deri në 50% më shumë. Kështu që nëse babai yt ka probleme me zemrën, bën mirë që të bësh një kontroll.

Gjatësia

Shumë njerëz kanë idenë se gjatësia e fëmijës përcaktohet nga mesatarja e gjatësisë së dy prindërve. Është e vërtetë kjo, por në disa raste genet që vijnë nga babai mund të jenë deçizive në përcaktimin e gjatësisë së fëmijës.

Problemet me dhëmbët

Fëmijët trashëgojnë problemet me dhëmëbt nga babai, pasi në këtë rast, genet që vijnë nga babai janë më dominante. Pra fëmija do të trashëgojë nga babai jo vetëm formën dhe madhësinë e dhëmbëve, por edhe përmbajtjen e tyre si dhe gjithçka tjetër.

Gjininë

Vetëm babai mund të ndikojë mbi gjininë e fëmijës. Nëna ka vetëm dy kromozome seksuale XX, ndërsa babai ka dy kromozome seksuale XY. Nëse bashkohen dy kromozome XX lind vajzë, nëse bashkohen dy kromozome XY, lind djalë./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Fëmija

Prindër mbani vesh/ Këto janë arsyet pse fëmijët nuk ju dëgjojnë

Publikuar

-

Nga

arsyet pse femijet nuk degjojne prinderit

Flisni shumë gjatë Gjatë një bisede me fëmijët duhet të konsideroni edhe moshën e tyre. Fjalët e komplikuara nuk mund të kuptohen prej tyre, ndaj dhe nuk do të arrijnë as të përqendrohen. Nëse ke kohë mendoje para atë që do të thuash dhe do ta kuptosh se sa e lehtë do të jetë që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Fëmija

Studimi/ Nënat “mbytëse” i bëjnë fëmijët më të suksesshëm

Publikuar

-

Nga

nenat kerkuese femije te suksesshem

Sipas një studimi të kryer në vendet e Amerikës Latine duke u marrë me studimin e sjelljes së adoleshentëve është arritur në përfundimin se nënat kërkuese bëjnë që fëmijët e tyre të bëhen më të suksesshëm. Kjo pasi nënat e tilla e mësojnë fëmijën me detyra dhe me afate. Një fëmijë i mësuar kështu që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Fëmija

Gjashtë vjeçari i verbër trondit rrjetin/Luan në piano këngën legjendare pa marrë asnjë ditë mësime

Publikuar

-

Nga

6 vjecari qe tronditi rrjetin

Tashmë i njohur edhe si “Mozarti i vogël, ai është duke habitur rrjetet sociale falë aftësisë së tij të jashtëzakonshme për të luajtur në piano Bohemian Rhapsody, me një siguri autoriale  të paimagjinueshme. Avett Ray, sipas së ëmës ka filluar të luajë pa bërë ende një vjeç. Një ditë ai ka shkuar vetë drejt pianos […]

LEXO TE PLOTE
" "

Fëmija

Studimi/ Gratë që bëhen nëna jetojnë më gjatë se gratë e tjera

Publikuar

-

Nga

femija i pare me i zgjuar

Mamatë e dinë se sa e vështirë mund të jetë jeta kur ke 3, 4 ose më shumë fëmijë, por të jesh një nënë, ka gjithashtu edhe anët e saj pozitive. Rezulton se lindja e shumë fëmijëve mund t’ju japë edhe më shumë se kaq. Ekspertët zbuluan se sa më shumë fëmijë ju keni, aq […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: