Connect with Us

Studimi/ Njerëzit po kalojnë krizë në marrëdhëniet intime

Kuriozitete

Studimi/ Njerëzit po kalojnë krizë në marrëdhëniet intime

Publikuar

-

burrat qe bejne per vete vajzat

Çiftet e rritura bëjnë më pak seks krahasuar me 20 vite më parë. Në vitet e para të shekullit  të 20-të, gjatë vitit 2010 janë regjistruar 7 raporte seksuale më pak krahasuar fillimet e viteve 90’ dhe 9 raporte më pak krahasuar me fundin e viteve 90’.

Studimi i publikuar në revistën Arkivi i sjelljes seksuale është kryer duke analizuar të dhënat e përgjithshme të një studimi social. Ky pyetësor kishte pyetje mbi zakonet e amerikanëve të mbledhura gjatë viteve 1989 deri në vitin 2014 , ndërsa kisht përdorur një kampion prej 26.600 të intervistuarish. Njerëzit  janë përgjigjur anonimisht për pyetjen: “Sa shpesh këni bërë seks në 12 muajt e fundit?” Të dhënat pastaj janë përpunuar për të nxjerrë një përfundim.

Të rriturit e angazhuar në lidhje të qendrueshme kanë po të njetën mesatare të raporteve seksuale me personat të cilët kryejnë marrdhënie të rastësishme. Sa më shumë kalojnë vitet aq më shumë ulet niveli i takimeve. Për çdo vit që kalon nga 25 vjeç e më shumë raportet ulen me 1.18 raporte më pak. Nga 80 raporte në vit kur jemi 25 vjeç kalohet në 20 raporte kur kalon 65 vjeç. Si shkaqe kryesore për uljen e raporteve intime, merren ndryshimi i stilit të jetesës si dhe rënia drastike e lidhjeve të qendrueshme. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: