Connect with Us

Shkencëtarët “futen” në thellësi të akullit të Antarktikës, ajo që gjejnë është e vështirë për t’u besuar

Kuriozitete

Shkencëtarët “futen” në thellësi të akullit të Antarktikës, ajo që gjejnë është e vështirë për t’u besuar

Publikuar

-

Një grup shkencëtarësh kanë bërë një zbulim të rëndësishëm në një zonë të humbur të Antarktidës.

Në një liqen, i cili ishte i mbuluar i gjithi nga akulli, ata kanë gjetur krijesa që shumë pak janë parë nga njeriu.

 

Duket si një skenar filmi, por në fakt është e vërtetë. Mësohet se në liqenin Mercer, i cili fillimisht u zbulua në vitin 2007  janë parë me anë të një sonde krijesa të rralla.

Revista prestigjioze Nature ka shkruar se shkencëtarët mendonin se do të gjenin vetëm disa mikrobe, por u habitën kur nga kampionët e analizuara pas shpimit të liqenit, gjetën mbetjet e disa krijesave shumë herë më të zhvilluara.Janë gjetur disa lloje gaforresh, karkalecash dhe  një krijesë e quajtur tardigrad, i cili duket si një krijesë “aliene”.

Mbete ende një sekret fakti se si këto krijesa të kenë mbijetuar në një zonë aq të ftohtë.

Gjithashtu mësohet se shkencëtarët, po bëhen gati për një mision të dytë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: