Connect with Us

Kemi besuar këto mite për baterinë e telefonit, por janë tërësisht të gabuara

Life Style

Kemi besuar këto mite për baterinë e telefonit, por janë tërësisht të gabuara

Publikuar

-

Problemi më i madh që kemi pasur gjithnjë me telefonat tanë ka qenë jetëgjatësia e baterisë së tyre. Versionet e reja gjithnjë tregojnë se kanë gjetur çelësin për zgjidhjen e tij. Por në fakt ka disa mite, që na janë rrëfyer vazhdimisht, por në fakt janë totalisht të gabuara.

Miti 1: Ta karikosh gjatë gjithë natës dëmton baterinë e telefonit tuaj.
Shumë njerëz besojnë se ta lësh në karikim gjatë natës e mbingarkon dhe zbeh cilësinë e baterisë. Epo nuk është e vërtetë. Bateria e telefonit është e programuar të karikohet deri 100% e më pas të ndalojë, e të jetë njësoj si në gjendje normale. Prandaj mos u shqetësoni për ato 3/4 orë që do të qëndrojë në 100%.

Miti 2: Harxhojeni të gjithë përpara se ta rikarikoni
Nuk është nevoja të prisni që telefoni juaj të fiket, e më pas ta rikarikoni. Është në fakt më mirë ta karikoni nga pak gjatë ditës, nëse mundeni. Sipas ekspertëve, është mirë që telefoni të qëndrojë në harkun 40%-80%.

Miti 3: Nxehtësia nuk ndikon te bateria
E vështirë për t’u besuar, por nxehtësia e dëmton më shumë baterinë tuaj sesa karikimi i tepërt apo çdo gjë tjetër që mendoni. Nëse e lini telefonin në një zonë të ndrricuar nga dielli drejtpërdrejt, do kuptoni që bateria harxhohet më shpejt. Temperatura normale për të është 0-35 gradë Celcius.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: