Connect with Us

Tre ushtrime për të përmirësuar qendrimin

Kuriozitete

Tre ushtrime për të përmirësuar qendrimin

Publikuar

-

qendrimi drejt

Shtyni  murin

Në ushtrimin e pare, për të përmirësuar qendrimin , do të përpiqeni të shtyni një mur. Vendosni këmbën e djathtë përpara, përkulni pak   gjurin dhe lëni këmbën e majtë të shtrirë prapa. Vendosni të dy duart në mur dhe shtyni murin.

Filloni të lëvizni këmbët, sikur keni qenë duke ecur. Përsëriteni ushtrimin tre herë nga tridhjet sekonda, me pushime 30 sekondëshe në mes.

Muri i volejbollit

Ushtrimi i dytë është një kërcim,  do të kërceni njëlloj sikur të bllokonit rrjetin në lojën e  volejbollit. Filloni me këmbët e përkuluara dhe krahët e   shtrira përpara. Merrni vrull duke përkulur këmbët dhe kërceni sikur të ishit duke bllokuar topin në një rrjetë volejbolli.

Sa më shumë të qendroni me krahët e shtrira në mur, aq më mirë është për ju. Përsëriteni ushtrimin për 10 sekonda nga dy herë.

Trupi i shtrirë

Për ushtrimin e tretë, shtrihuni në dysheme me trupin tuaj të hapur  plotësisht. Pastaj vendosni duart mbi dysheme, duke  përkulur   bërrylat dhe këmbët. Trupi duhet të ngrihet krejtësisht nga dyshemeja,  me një distancë prej rreth pesë centimetrash.

Më pas  kontraktoni barkun dhe mbani pozicionin për 3 sekonda. Idealja do të ishte të përsërisnit ushtrimin tre herë për 30 sekonda me pushime 10 sekondëshe në mes./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Surpriza me financat dhe karrierën/ Parashikimi i horoskopit për javën e fundit të muajit Shkurt

Publikuar

-

Nga

Dashi Nëse keni arritur ta mbani stresin në punë mënjanë, do të jeni në gjendje të shijoni një kohë të mirë në shtëpi dhe shëndeti juaj do të jetë optimal. Planetet kanë filluar të komplotojnë në favorin tuaj. Ju duhet ta mirëpresni këtë energji të gjallë. Mundohuni të mos ankoheni nëse gjërat bëhen të vështira […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE