Connect with Us

Studimi/Motrat dhe vëllezërit janë terapia më e mirë kundër stresit

Kuriozitete

Studimi/Motrat dhe vëllezërit janë terapia më e mirë kundër stresit

Publikuar

-

motra

Studimi, i kryer në Shtetet e Bashkuara, ka treguar rolin themelor dhe shumë të rëndësishëm që motrat kanë në dinamikën familjare. Gjatë hulumtimit, u tregua se fëmijët që kanë vëllezër dhe motra ndjehen më pak të vetmuar dhe kanë më shumë gjasa të jenë të dashur dhe bujarë nëse ndjekin shembullin e një vëllai ose motre më të madhe.

Megjithatë, një përfitim i mëtejshëm është zbuluar për ata me një ose më shumë motra: kanë një efekt të shkëlqyer antidepresant. Gratë priren të flasin më shumë për njëra-tjetrën dhe kjo ndihmon në krijimin e lidhjeve më të forta të komunikimit që gjithashtu kanë efekte antidepresive.

Mos të lëmë pa përmendur dhe faktin se prania e një motre do të jetë aleatja më e madhe gjatë gjithë jetës sonë, e cila përveçse do t flas shumë me ne do të na dëgjojë duke na i lehtësuar problemet.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: