Connect with Us

Ushqimet që duhet të shmangni nëse ushqeni fëmijën me gji

Fëmija

Ushqimet që duhet të shmangni nëse ushqeni fëmijën me gji

Publikuar

-

bebe

Çokollatë me qumësht

Për shkak të sasisë së yndyrës që përmban çokollata është padyshim një ushqim për t’u shmangur sidoms gjatë ushqyerjes me gji.

Mish i kuq

Mishi i kuq nuk tretet lehtë, në disa raste madje mund edhe të fermentohet brenda trupit tuaj. Natyrisht ky proces bën që të gjenerohen baktere të cilat përfundojnë në qumshtin e gjirit e më pas tek fëmija.

Fasule dhe bizele

Fakti që këto ushqime mund të fermentohen mund të shkaktojë gazra, kalim bakteresh tek fëmija, kjo mund të bëjë që fëmija të  jëtë në siklet.

Kos

Për shkak të proteinave të qumshtit të lopës, ky lloj kosi mund të shkaktojë gazra tek fëmija, ndaj dhe nuk është shumë i këshillueshëm./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fëmija

Prindër mbani vesh/ Këto janë arsyet pse fëmijët nuk ju dëgjojnë

Publikuar

-

Nga

arsyet pse femijet nuk degjojne prinderit

Flisni shumë gjatë Gjatë një bisede me fëmijët duhet të konsideroni edhe moshën e tyre. Fjalët e komplikuara nuk mund të kuptohen prej tyre, ndaj dhe nuk do të arrijnë as të përqendrohen. Nëse ke kohë mendoje para atë që do të thuash dhe do ta kuptosh se sa e lehtë do të jetë që […]

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Studimi/ Nënat “mbytëse” i bëjnë fëmijët më të suksesshëm

Publikuar

-

Nga

nenat kerkuese femije te suksesshem

Sipas një studimi të kryer në vendet e Amerikës Latine duke u marrë me studimin e sjelljes së adoleshentëve është arritur në përfundimin se nënat kërkuese bëjnë që fëmijët e tyre të bëhen më të suksesshëm. Kjo pasi nënat e tilla e mësojnë fëmijën me detyra dhe me afate. Një fëmijë i mësuar kështu që […]

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Gjashtë vjeçari i verbër trondit rrjetin/Luan në piano këngën legjendare pa marrë asnjë ditë mësime

Publikuar

-

Nga

6 vjecari qe tronditi rrjetin

Tashmë i njohur edhe si “Mozarti i vogël, ai është duke habitur rrjetet sociale falë aftësisë së tij të jashtëzakonshme për të luajtur në piano Bohemian Rhapsody, me një siguri autoriale  të paimagjinueshme. Avett Ray, sipas së ëmës ka filluar të luajë pa bërë ende një vjeç. Një ditë ai ka shkuar vetë drejt pianos […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: