Connect with Us

Çfarë duhet të dini për kafeinën/Droga psikoaktive që të shkakton varësi

Kuriozitete

Çfarë duhet të dini për kafeinën/Droga psikoaktive që të shkakton varësi

Publikuar

-

kafeina

Kafeina është një drogë psikoaktive

Në fakt është substanca psikoaktive më e përdorur në botë, sipas studimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë rreth 80 % e të rriturve në botë e përdorin.
Sipas po të njëjtës Organizatë, kafeina është një substancë e cila e fut trurin në gjendje eksitimi momentale dhe na bën të ndryshojmë humor si dhe sjellje. Në substancat e tjera psikoaktive janë heroina, alkooli, nikotina dhe marijuana.

Kafeina e fut trurin në grackë, që të mendojë se nuk është i lodhur

Kafeina është e ngjashme me një substancë biokimike të quajtur adenosinë. Kjo substancë, është e përgjegjshme për gjumin tonë. Kur ju pini kafe kafeina ndërhyn në punën e kësaj substance në tru dhe ju nuk e ndjeni lodhjen./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: