Connect with Us

Jeni inteligjentë?/ Falenderoni nënën, e keni trashëguar prej saj

Kuriozitete

Jeni inteligjentë?/ Falenderoni nënën, e keni trashëguar prej saj

Publikuar

-

inteligjenca trashegohet nga nena

Shkencëtarët kanë zbuluar disa lloje gjenesh që  shërbejnë si etiketa biokimike, në lidhje me inteligjencën.

Çuditërisht, disa prej këtyre gjeneve funksionojnë vetëm nëse vijnë nga nëna. Nëse ai gjen trashëgohet nga babai,në këtë rast bëhet gjen i heshtur dhe nuk ka asnjë funksion. Sigurisht që në disa raste të tjera është krejt e kundërta, gjenet aktivizohen vetëm nëse trashëgohen nga babai.

Mirëpo gjenetika, nuk është përgjegjësia e parë, e cila përcakton trashëgimin e gjeneve. Ka dhe shumë studime të tjera, të cilat provojnë rëndësinë e nënës në zhvillimin intelektual të fëmijës.  Këto studime pohojnë se nëna e ndihmon në zhvillimin emocional dhe intelektual të fëmijës përmes komunikimit dhe afërsisë./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

Më thuaj shenjën e horoskopit, të të them sëmundjen sipas pjesës së trupit

Publikuar

-

Nga

Disa astrologë besojnë ende se çdo shenjë e zodiakut ka një pjesë të trupit që shkon me shenjën e tyre .Në thelb, mjekët besonin se çdo shenjë e zodiakut kishte ndikim mbi një pjesë të caktuar të trupit tuaj, që mund të nënkuptojë se mund të ndjeni dhimbje ose të keni ndërlikime mjekësore në ato zona […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Frikacakë dhe nervozë/ Zbuloni 5 shenjat e horoskopit më të stresuara në zodiak

Publikuar

-

Nga

Binjakët Binjakët nervozohen kur kafshojnë më shumë sesa mund të përtypin, që është diçka që ata bëjnë gjatë gjithë kohës. Ata mërziten dhe nervozohen nese nuk bëjnë një punë të mirë ose se do ta zhgënjejnë dikë.Kur Binjakët janë me nerva, reagimi i parë janë të ecurat nëpër dhomë. Kjo i ndihmon të qartësojnë mendjen […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

FOTO-Shkalla më e famshme në botë/ Pas filmit “Joker”, turistët po bëjnë namin në këtë zonë

Publikuar

-

Nga

Trendet në rrjetin më të përdorur social “Instagram”, po ndryshojnë cdo ditë e më shumë. Këtë herë “fiksimi” më i ri i përdoruesve është një dhe i vetëm: shkallët e Joker- it. Pasi pushtoi kinematë fillimin e këtij muaji,admiruesit e “Joker”, janë duke rikrijuar imazhin e rolit të portretizuar nga Joaquin Phoenix, i cili në […]

LEXO TE PLOTE