Connect with Us

Jeni inteligjentë?/ Falenderoni nënën, e keni trashëguar prej saj

Kuriozitete

Jeni inteligjentë?/ Falenderoni nënën, e keni trashëguar prej saj

Publikuar

-

inteligjenca trashegohet nga nena

Shkencëtarët kanë zbuluar disa lloje gjenesh që  shërbejnë si etiketa biokimike, në lidhje me inteligjencën.

Çuditërisht, disa prej këtyre gjeneve funksionojnë vetëm nëse vijnë nga nëna. Nëse ai gjen trashëgohet nga babai,në këtë rast bëhet gjen i heshtur dhe nuk ka asnjë funksion. Sigurisht që në disa raste të tjera është krejt e kundërta, gjenet aktivizohen vetëm nëse trashëgohen nga babai.

Mirëpo gjenetika, nuk është përgjegjësia e parë, e cila përcakton trashëgimin e gjeneve. Ka dhe shumë studime të tjera, të cilat provojnë rëndësinë e nënës në zhvillimin intelektual të fëmijës.  Këto studime pohojnë se nëna e ndihmon në zhvillimin emocional dhe intelektual të fëmijës përmes komunikimit dhe afërsisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: