Connect with Us

Panelet diellore transparente, do të kthejnë dritaret në burime energjie

Kuriozitete

Panelet diellore transparente, do të kthejnë dritaret në burime energjie

Publikuar

-

Panele diellore transparente

Shkencëtarët nga Universiteti i Michigan-it, kanë shpikur  disa panele diellore, transparente të cilat mund të hyjnë në shumë zbatime si në arkitekturë, ashtu dhe në fusha të tjera

Edhe më herët ata kanë kërkuar që të shpiknin diçka të tillë, por rezultatet nuk kanë qenë kurrë të kënaqshme.

Skuadra e shkencëtarëtve në këtë rast u përqendrua tek zhvillimi i një paneli diellor transaparent, i cili mund të vendoset në sipërfaqe si dritaret.  Këto panele mund të tërheqin energjinë  si dhe të mos pengojnë dritën.

Sipas Neë York Times, materiali me të cilin janë bërë panelet është i lirë dhe përzjehet me matriale si alumini dhe qelqi. Duke përzierë materialet e tilla me qelizat diellore, eleminohen edhe disa kosto shtesë./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

6 arsyet pse nuk duhet të flini në anën tuaj të djathtë/ Ndikojnë në shëndet

Publikuar

-

Nga

Disa nga problemet më të rënda kronike si urth dhe dhimbja e shpinës mund të shkaktohen nga fjetja në anën e gabuar. Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është të shijosh një gjumë të mirë gjatë natës. Bright Side zbuloi se si disa nga problemet me të cilat ndeshemi në jetën tonë mund […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Si ta kuptoni që nuk keni probleme me zemrën/ Ju duhen vetëm 30 sekonda

Publikuar

-

Nga

Zemra juaj vazhdon të rrahë edhe nëse e shkëputim nga trupi. Kjo vërteton se është shumë e fuqishme dhe është motorri i trupit. Për këtë arsye është e rëndësishme që të tregohet shumë kujdes dhe të ruani shëndetin e zemrës. Prandaj ka disa gjëra që ju duhet të siguroheni që gjithçka shkon mirë me zemrën. […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

E thonë studiuesit: Të ngisni makinën teksa dëgjoni muzikë mbron zemrën dhe trurin nga stresi

Publikuar

-

Nga

Kur ngecni në një trafik të rënduar është shumë e zakonshme të ndiheni të stresuar. Shumë gjëra mund të shkojnë keq gjatë rrugës, duke bërë që zemra të shtojë rrahjet e saj dhe presioni i gjakut të rritet. Studimet tregojnë se stresi i udhëtimit tuaj të përditshëm mund të jenë një faktor i sëmundjeve të […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

FOTO-Jahti luksoz i stilit James Bond/ Pamjet në brendësi janë mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Super jahti hibrid u krijua nga Elena Nappi, 34 vjeç, e kompanisë italiane të ndërtimit të anijeve Fincantieri. E quajtur “Carapace”, jahti është i gjatë 256 metra dhe mund të zhytet në një thellësi prej 985 metra deri në 10 ditë Anija luksoze është e pajisur me një palestër, sallë pritjeje, bar, banjë, kabina VIP, […]

LEXO TE PLOTE