Connect with Us

Pesë  teknika të thjeshta vetëmbrojtje që duhet t’i dijë çdo vajzë

Femra

Pesë  teknika të thjeshta vetëmbrojtje që duhet t’i dijë çdo vajzë

Publikuar

-

teknika vetembrojtje per vajza

Lëvizje të thjeshta dhe efikase

Një nga lëvizjet më të efektshme në këto raste është t’i kapësh   dhe t’i  t’i përthyesh gishtat. Mund të ushtrosh presion dhe në pjesën e qafës, afër mollës së Adamit, në këtë rast këshillet ti gjuash me mollzat e gishtave, ose me grusht.  Kështu pasi ta kesh neutralizuar do të kesh mundësi të largohesh.

 

Nëse të ka bllokuar duart

Nëse personi që të ka sulmuar të ka bllokuar duart, lëviz duart para, dhe gjuaji me shkelm në bark. Dhimbja që do të ndjejë do të bëjë që të krijohet distancë, në këtë moment mund t’i gjuash në fytyrë në hundë ose në sy dhe të largohesh pa u dëmtuar.

Nëse të bllokon nga pas

Agresorët shpesh veprojnë nga pas,duke qenë se është më e lehtë  ta kontrollosh viktimën nëse e bllokon nga pas.  Për t’u çliruar mundohu të kthehesh pas me shpejtësi dhe godite agresorin me pjesën e pasme të kokës. Në këtë rast agresori do të shtyjë një këmbë para, kur ta bëjë këtë tërhiqja këmbën derisa të rrëzohet.

Nëse të sulmon nga anash

Sulmi nga anët është një nga më të rrezikshmit. Nëse sulmi vjen nga anash përdor brrylin për ta gjuajtur në brinjë ose në hundë. Pas gjuajtjes, ai do të bëjë një hap mbrapa. Në këtë moment duhet ta qellosh në stomak, ose në gjoks.

 

 Nëse të sulmojnë dhe të mbështesin në mur

Shpesh ata që sulmojnë vajzat, i shtyjnë viktimat e tyre afër një muri. Në këtë situatë kujtoni pjesët më të ndjeshmet të trupit të tij dhe  goditeni aty. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Femra

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

Nga

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit. Hiq makeup-in para se të flesh […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

Nga

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre. Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë […]

LEXO TE PLOTE

Femra

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

Nga

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: