Connect with Us

Gucci kërkon falje për bluzën “raciste” që kushton 890 dollarë

Fashion

Gucci kërkon falje për bluzën “raciste” që kushton 890 dollarë

Publikuar

-

Gucci ka tërhequr nga tregu një golf, pasi përdoruesit e mediave sociale thanë se ishte racist dhe të kujtonte fytyrën e një afroamerikani.

Bluza  890 $ e quajtur “balaclava”, është pjesë e koleksionit vjeshtë/ dimër 2018, dhe mbulon gjysmën e poshtme të fytyrës me një pjesë të prerë në zonën e buzëve

Të mërkurën, përdoruesit e Twitter-it dhe Instagram-it postuan fotografi të golfit ku shkruanin:

“Gucci duhet të kërkojë falje për komunitetin e njerëzve me ngjyrë”.

Dhe nuk vonoi shumë, pasi marka e famshme kërkoi falje për produktin e nxjerrë në treg:

“Gucci kërkon thellësisht falje për nxjerrjen në treg të bluzës.”

Gucci nuk është e vetmja markë e modës që është akuzuar për racizëm muajt e fundit, pasi Dolce & Gabbana anuloi gjtihashtu një shfaqje të madhe në Shangai pasi konsumatorët kinezë thanë se do bojkotonin markën rreth reklamës që u publikua ku një modele kineze hante picë me shkopinj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fashion

Imazhe raciste në shfaqje/ Instituti i famshëm i modës kërkon falje

Publikuar

-

Nga

Instituti i teknologjisë së modës ka kërkuar falje dhe ka pushuar dy zyrtarë akademikë, pasi shfaqja është quajtur raciste. Shkolla nxori në pah një koleksion nga alumnus Junkai Huang. Në shfaqje sfiluan modele të veshura me veshë protezë dhe buzë të mëdha të kuqe si dhe vetulla si shkurre. Por një modele, Amy LeFevre, nuk […]

LEXO TE PLOTE

Fashion

13 veshjet më të përshtatshme për gratë me gjoks të madh

Publikuar

-

Nga

Veshja është një nga aksesorët kryesorë që tregon pak nga karakteri i njeriut. Shumica e vajzave apo grave që kanë gjoksin e madh ne po iu ndihmojmë duke iu treguar disa prej kombinimeve që do t’iu bëjnë të dukeni mjaft elegante dhe do të eleminoni paksa dukjen e gjoksit të madh. Në galerinë e mëposhtme […]

LEXO TE PLOTE

Fashion

Duhet të jenë patjetër në gardërobën tuaj/ Tendencat më të fundit të çantave që do të plotësojnë veshjen e çdo gruaje

Publikuar

-

Nga

Fundi i muajit të modës ka mbërritur dhe çdo që duhet të shihni në sfilatat e stilistëve të njohur duhet t’i mbajmë mend. Një nga aksesorët më të rëndësishëm për një femër është çanta dhe gjatë prezantimit të koleksioneve të shtëpive të modës arritëm të veçonim disa prej tendencave më të fundit për çantat. Sezoni […]

LEXO TE PLOTE