Connect with Us

Gratë jetojnë më gjatë dhe më mirë/ Këto janë të mirat e të qenurit grua

Kuriozitete

Gratë jetojnë më gjatë dhe më mirë/ Këto janë të mirat e të qenurit grua

Publikuar

-

te mirat e te qenurit grua

E durojnë më shumë dhimbjen

Gratë lindin fëmijë si dhe përjetojnë ngjarje të tjera në jetë që tregojnë se kanë tolerancë më të madhe ndaj dhimbjes. Natyrëshëm ato e durojnë më shumë dhimbjen pasi lindin fëmijë. Gjithsesi gratë mund të durojnë më shumë edhe dhimbjet e tjera, si dhimbje dhëmbi, ose dhimbjet e shkaktuara nga traumat. Duke qenë se gratë kanë tolerancë më të madhe ndaj dhimbjes për to përdoren teknika dhe medikamente të ndryshme qetësimi.

Jetojnë më gjatë

Është e provuar statistikisht se shumica e grave jeton më gjatë se burrat. Pikë së pari kjo vjen sepse gratë kanë më pak mundësi për t’u aksidentuar në punë, gjithashtu gratë sëmuren më pak se burrat.

Kanë më shumë mundësi zgjedhje për veshjen

Kur vjen fjala tek moda gratë përfundimisht janë me fat. Burrat përgjithësisht nuk mund të veshin funde, ose fustane. Gratë kanë akses në shumë opsione sa i takon veshjes, ndaj dhe janë me fat.

Lindja e fëmijës

Vetëm gjysma e popullsisë ka “fuqinë” që të rrisë një qenie tjetër brenda trupit të saj. Kjo mrekulli është e mundur vetëm brenda trupit të një gruaje. Ato kanë privilegjin të quhen nëna, kjo është magjike./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Përfiton shifra marramendëse vetëm për të fjetur në hotel/ Njihuni me 25 vjeçarin milioner

Publikuar

-

Nga

Britaniku i cili është bërë i njohur tashmë për udhëtimet e tij luksoze, Aleks Shanon,  duket se ka një nga punët më të bukura, atë të udhëtimeve dhe fjetjes në hotelet më luksoze të botës.

Edhe pse nuk është milioner, ai jeton si i tillë dhe madje paguhet. Ai shkon të flejë nëpër hotele luksoze, që të bëjë një vlerësim të shërbimit të produkteve të tyre më cilësore.

Ai thotë se vetëm nga kjo punë ka fituar rreth 55 mijë dollarë për një vit e gjysmë, dhe hotelet i kanë ofruar shërbimin maksimal.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Mund të vrasë 80 milionë njerëz”/ Ekspertët e shëndetësisë përhapin alarmin, kjo sëmundje ngjitëse mund të rikthehet

Publikuar

-

Nga

Në shekullin e 20′ një formë gripi e cila quhej ndryshe edhe sëmundje ngjitëse,  infektoi një të tretën e popullsisë së botës dhe la të vdekur 50 milion njerëz. Por ekspertët e shëndetësisë kanë përhapur alarmin duke menduar se kjo sëmundje mund të rikthehet dhe në 36 orë të vrasë 80 milion njerëz.

Nëse kjo ndodh, sipas tyre efektet mund jenë shumë më të mëdha.

GPMB, Bordi i Monitorimit Global, një skuadër ekspertësh shëndeti, kanë bërë të njohur raportin në mënyrë që liderët botërorë të hyjnë në aksion.

Në një raport të publikuar ditën e sotme grupi tha:

Rreziku që sëmundja ngjitëse të përhapet në botë është i vërtetë. Një patogjen i tillë ka fuqinë të vrasë 10 milionë njerëz, të prishë ekonominë dhe të destabilizojë sigurinë kombëtare.”

LEXO TE PLOTE

Fashion

Si të kuptoni cilën aromë parfumi duhet të zgjidhni? Zbuloni çfarë thotë shkenca për lëkurën tuaj

Publikuar

-

Nga

Sipas një studimi të fundit nga Lisa Hipgrave, nga The International Fragrance Association, thuhet se aroma jonë natyrale e trupit duhet të ndërveprojë me parfumin të cilin ju zgjidhni.

“Çdo njeri ka një aromë unike, që ne besojmë se lidhet me sistemin imunitar dhe ndikohet nga ku jetojmë dhe nga çfarë hamë. Kjo do të thotë se zgjedhja e një parfumi nuk varet vetëm nga notat e parfumit, por edhe nga mënyra si do të ndërveprojë me erën natyrale të trupit.”

Për lëkurat e yndyrshme rekomandohen parfume me nota delikate dhe frutore. Me kalimin e orëve, këto aroma intensifikohen dhe qëndrojnë më gjatë. Kërkoni për parfume me limon, dëllinjë, bergamot, vanilje, myshk dhe mente.

Për lëkurat e thata rekomandohen aroma të pasura, drunore dhe pikante pasi janë më jetëgjata se në lëkurat e yndyrshme. Kërkoni parfume me piper të kuq, kardamom dhe qimnon. Nëse anoni nga parfumet unikë, kërkoni për nota shafrani, karafili dhe nenexhiku.

LEXO TE PLOTE