Connect with Us

4 zakonet prej të cilave DUHET të heqim dorë para të 40-tave

Life Style

4 zakonet prej të cilave DUHET të heqim dorë para të 40-tave

Publikuar

-

Jeta nis pas të 40-tave! Ata që kanë kapur këtë moshë me siguri që e dinë tashmë kuptimin e kësaj shprehjeje.

Por për ta kuptuar edhe ju këtë shprehje duhet që të kujdeseni për shëndetin tuaj përpara kësaj moshe.

Këto janë 4 zakonet e këqija që ju duhet t’i hiqni para të 40-ave në mënyrë që të jeni sa më të shëndetshëm në pjesën tjetër të jetës:

Dehidratimi

Hidratimi në këtë periudhë të jetës është shumë i rëndësishëm. Kjo për faktin se lëkura pas të 40-ave e humbet elasticitetin dhe fortësinë e saj, rrudhat janë shfaqur, etj. Për të parandaluar problemet me lëkurën dhe probleme të tjera shëndetësore mos e shmangni hidratimin.

Privimi nga gjumi

Nëse para të 30-ave apo 40-ave ishit një person aktiv në jetën e natës, tani s’duhet të jeni më aq shumë. Në qoftë se nuk flini mjaftueshëm do e keni më të lehtë të sëmureni, do t’ju humbasë përqendrimi, do t’ju ulet imuniteti dhe do të ndiheni të lodhur gjatë gjithë ditës të nesërmen.

Zakonet e këqija ushqimore

Të ushqyerit shëndetshëm është një stil jetese që duhet ndjekur në çdo kohë. Por nëse më para abuzonit me ushqimet e shpejta dhe të thata, tani ka ardhur momenti t’i shmangni nga vaktet tuaja. Pas të 40-ave metabolizmi fillon të ngadalësohet dhe do e keni më të lehtë të shtoni në peshë. Filloni të konsumoni ushqime me vlera të larta ushqyese. Reduktoni mishin e kuq, yndyrat e ngopura, sheqernat dhe karbohidratet e parafinuara.

Mos anashkaloni vaktet

Siç e përmendëm edhe më parë, me kalimin e moshës metabolizmi ngadalësohet. Kështu nëse mënjanoni një vakt, do të merrni edhe më shumë kalori vaktin tjetër. Hani vakte të vogla dhe të shpeshta, në mënyrë që të mbani një peshë të qëndrueshme

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: