Connect with Us

E frikshme/ Gratë shtatzëna pinë duhan për të lindur foshnja me peshë të vogël

Life Style

E frikshme/ Gratë shtatzëna pinë duhan për të lindur foshnja me peshë të vogël

Publikuar

-

trendi i frikshem

Në Australi është bërë shumë popullor trendi i duhanpirjes gjatë shtatzënisë. Mësohet se gratë fillojnë duhanin pak pasi kanë mësuar që janë shtatzëna, në mënyrë që fetusi të rritet me pak dhe që lindja të mos jetë e dhimbshme.

Duhanpirja gjatë shtatzënisë mund të bëjë që fëmija të peshojë mesatarisht 200 gram më pak krahasuar me pëshën që kanë foshnjat e lindura nga nëna jo duhanpirëse.Duhanpirja gjatë shtatzënisë ka dhe efekte të tjera, si rreziku që foshnja të preket nga asma deri në vdekje të papritur të fetusit ose të foshnjës, gjithsesi e vetmja gjë që duket se u intereson këtyre nënave është procesi i lindjes.

Është e pabesueshme, por ky trend ka lindur pikërisht nga shkrimet tek paketat e cigareve të cilat shkruajnë: Duhanpirja gjatë shtatzënisë mund të reduktojë peshën e fetusit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

9 veprimet e turpshme që nuk duhet të bëni në vendet e huaja

Publikuar

-

Nga

Thënia e vjetër, “Kur jeni në Romë, bëni siç bëjnë romakët”, vazhdon të jetë e vërtetë kudoKur udhëtoni në një shtet tjetër, duhet të tregoni kujdes dhe të mësoni të gjitha gjërat që duhet të bëni dhe nuk duhet të bëni. Është më shumë e përshtatshme të dini ato që nuk duhet të bëni në […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Partnerë perfekt/ 7 arsyet pse meshkujt gjermanë janë idealët për vajzat

Publikuar

-

Nga

Përkufizimi i burrit ideal ndryshon nga një vend në tjetrin, por ka disa cilësi të ngjashme që shumica e grave i shohin jashtëzakonisht të dëshirueshme. Shpatullat e gjera, trup i gjatë dhe një stil të bukur veshje  janë disa prej tipareve që gratë shikojnë dhe pëlqejnë tek një mashkull. Por më e rëndësishmja, dëshirojnë dikë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Janë gati të nisin një jetë të re/ Këto janë shenjat më aventureske të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Shigjetari Shigjetari e adhuron të vizitojë vende të reja dhe të përjetojë eksperienca të reja. E jetojnë jetën si të ishte dita e fundit. Të vizitosh vende të reja për ta do të thotë të testosh durimin dhe kjo u vlen në jetën e tyre. Binjakët Do të sillte shumë përfitime në jetën e binjakëve […]

LEXO TE PLOTE