Connect with Us

“Ju mund të jeni duke i larë dhëmbët me jashtëqitjen e dikujt tjetër”

Life Style

“Ju mund të jeni duke i larë dhëmbët me jashtëqitjen e dikujt tjetër”

Publikuar

-

Herës tjetër që lani dhëmbët mund ta gjeni veten duke u menduar dy herë, pasi rezulton se në furçat tuaja të dhëmbëve nuk ka vetëm pastë.

Nëse i mbani furçat e dhëmbëve në tualet, aty ku i mbajmë të gjithë, shanset janë që të jenë të mbuluara me lëndë fekale të cilat “lundrojnë” nëpër ajër sa herë që ju shpëlani tualetin.

Në rast se ju nuk e mbyllni kapakun e ulëses para se të lëshoni ujin, grimca të shumta fluturojnë në ajër dhe mund të ulen në furçën tuaj. Mes mikrobeve që shpërndahen përfshihet edhe E.coli dhe norovirusi.

Studimi që doli në këto përfundime shton se një furçë dhëmbësh mund të mbajë më shumë se 200.000 baktere për inç katror, më shumë se sasia mesatare e tualeteve.

Ekspertja e i higjienës Ralitsa Prodanova tha për Metro:

Këto përbërje mund të jenë jashtëzakonisht të dëmshme dhe pikat e ujit që përfundojnë në ajër shpesh janë të kontaminuara me viruse dhe baktere të rrezikshme që vinë nga tualeti.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: