Connect with Us

 Ju sjellim disa arsye të vlefshme për të pirë birrë çdo ditë

Life Style

 Ju sjellim disa arsye të vlefshme për të pirë birrë çdo ditë

Publikuar

-

birre

Birra forcon kockat

Shumë studime kanë treguar se birra përmban silikon natyral. Pra birra ndihmon në zhvillimin e kockave si dhe në forcimin e tyre. Në birrën e errët kjo përbërje ka më shumë përqendrim, kështu që këshillohet të pini birrë të errët nëse dëshironi të shmangni osteoporozën.

Rregullon nivelin e kolesterolit në gjak

Shkencëtarët kanë provuar se konsumi i birrës rrit nivelin e kolesterolit të mirë në gjak. Kjo bën që të ulet niveli i triglicerideve që shkaktojnë edhe problemet me kolesterolin si dhe bllokimin e arterieve.

Ul rrezikun për atak kardiak

Më shumë se 100 studime nga Universiteti i Harvard kanë dalë në përfundimin se konsumi i moderuar i birrës mund  të reduktojë ndjeshëm rrezikun e atakut kardiak. Nga ana tjetër studimet kanë dalë në përfundimin se birra ndikon pozitivisht në përmirësimin e shëndetit kardiovaskular. Sipas tyre konsumi i saj e ul riskun e atakut kardiak nga 25% deri në 40%./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: