Connect with Us

Dhjetë rregulla për të përdorur si duhet antibiotikët

Shëndeti

Dhjetë rregulla për të përdorur si duhet antibiotikët

Publikuar

-

10 rregulla per perdorimin e antibiotikeve

2- Përdorimi i papërshtatshëm i antibiotikëve do të thotë që bakteret bëhen rezistente ndaj antibiotikëve që dikur ishin të ndjeshëm, duke zvogëluar mundësitë terapeutike.

3- Kur një mjek përshkruan terapinë antibiotike, ndjek saktësisht udhëzimet e tij për kohëzgjatjen, dozimin dhe mënyrën, duke minimizuar rrezikun e zhvillimit të baktereve rezistente.

4- Nëse simptomat klinike nuk zhduken në fund të periudhës së treguar në recetë, kërkoni këshillë nga mjeku juaj. Ai do të vlerësojë çdo ndryshim.

5- Gjatë një trajtimi antibiotik është e rëndësishme të ndiqni udhëzimet e mjekut sepse përqendrimi i antibiotikut në gjak duhet të mbahet i vazhdueshëm në mënyrë që të vrasin bakteret që shkaktojnë sëmundjen dhe të lejojnë shërimin.

6- Gjithashtu, shkurtimi i kohëzgjatjes së terapisë ose marrja e një doze më të ulët nga sa rekomandohet, bën që bakteret të bëhen rezistente, pra jo të ndjeshme ndaj antibiotikut të përdorur.

7- Përvetësimi i rezistencës antibiotike nga bakteret ndodh përmes ndryshimeve në ADN të vetë baktereve. Prandaj, super-bakteret mund të infektojnë secilin, madje edhe njerëzit që nuk kanë marrë kurrë antibiotikë.

8- Mos përdorni antibiotikun e një anëtari të familjes edhe nëse simptomat mund të duken të njëjta. Një antibiotik duhet të merret vetëm pas një recetë.

9- Rezistenca antibiotike është një problem që na prek të gjithëve. Nuk ka antibiotikë efektivë për të luftuar infeksionet bakteriale, ky është një fenomen shqetësues dhe mund të na kthejë pas në kohë, kur sëmundjet ngjitëse shkaktuan vdekjen e mijëra njerëzve.

10- Përdorimi pa kriter i antibiotikëve përcakton gjithashtu zhvillimin e fenomenit të rezistencës antibiotike në fushën veterinare. Disa baktere janë në gjendje të infektojnë si njerëzit ashtu dhe kafshët duke bërë të mundur transmetimin e infeksioneve për shkak të baktereve rezistente.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: