Connect with Us

Ja se çfarë ndodh me ju kur nuk konsumoni më sheqer

Life Style

Ja se çfarë ndodh me ju kur nuk konsumoni më sheqer

Publikuar

-

sheqer eleminimi i sheqerit

Përmirësohet funksioni i aparatit tretës

Sheqeri provokon ngadalësimin e metabolizmit. Duke ulur konsumin e sheqerit do të ndihmosh aparatin tretës që të funksionojë më mirë.

Ekuilibrohet pesha

Sheqeri përmban shumë kalori, karbohidrate si dhe nivele të larta të yndyrës, kjo bën që ai të renditet si një ndër faktorët kryesorë që shkaktojnë mbipeshën. Duke e eleminuar sheqerin nga dieta juaj do të mund të humbni në peshë dhe rezultati do të jetë i dukshëm për rreth një muaj.

Mbrohesh nga kanceri

Sheqeri është ushqimi i qelizave kancerogjene. Sipas një studimi në Universitetin e Rey Juan Carlos, sheqeri në nivel intestinal provokon krijimin e një hormoni të quajtur GIP, ky hormon rrit nivelin e insulinës që prodhohet në pankreas kjo  bën që të ushqehen edhe qelizat tumorale./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: