Connect with Us

Problemet e  shëndetit mendor/ Ja nga se rrezikohen të rinjtë

Life Style

Problemet e  shëndetit mendor/ Ja nga se rrezikohen të rinjtë

Publikuar

-

depresioni tek te rinjte

Një në gjashtë të rinj nga mosha 17-19 vjeç vuan nga nja çregullim i shëndetit mendor, grupi më i rrezikuar nga këto sëmundje janë vajzat e reja të moshës nga 17-19 vjeç, faktori i riskut për këtë grupim sipas studimit është afërsisht  1 në 4 persona.

Problemet e shëndetit mendor ndahen në katër kategori: emocionale, sjellore, hiperaktivitet dhe disa çregullime të tjera më pak të zakonshme.

Këto probleme janë më pak të zakonshme në grupmoshat më të vogla, megjithatë sipas studimit vihet re një rritje e lehtë e fenomenit. Në grupmoshën nga 5- 15 vjeç vihet re një rritje e shifrave me 1. 1 përqind. Nga 10.1 përqind   në vitin 2004, në studimin e vitit 2017, shifra ka arritur në 11.2 përqind

Dennis Ougrin, psikolog që punon me fëmijët dhe të rinjtë  dhe fëmijët në një prej fjalimeve të tij në Institutin e Psikiatrisë  tha se pavarësisht rritjes së përgjithshme të shifrave, situata nuk është aq keq sa duket./CNA.al

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE