Connect with Us

Nga Oscar në Osc-HER: Për herë të parë, ndryshohet statuja e çmimeve prestigjoze

Life Style

Nga Oscar në Osc-HER: Për herë të parë, ndryshohet statuja e çmimeve prestigjoze

Publikuar

-

Në gjithë historinë e çmimeve Oscar, për herë të parë këtë vit ka më shumë kandidate gra. Prandaj pak para ceremonisë, si një formë për të mbështetur gratë në kinematografi, ODEON Cinemas prodhoi një gamë statujash të quajtura Osc-HER, që ndonëse nuk do të përdoren në eventin e famshëm, përcollën një frymë pozitive.

JANET GAYNOR (NË MES), LADY GAGA (PRAPA,MAJTAS), OLIVIA COLMAN (PRAPA, DJATHTAS)

Që nga fillimi i Oscar në vitin 1927, vetëm 10.7% e të gjithë fituesve kanë qenë gra. E para ishte Janet Gaynor në 1929-n për rolin e saj në filmin “Seventh Heaven”. Për këtë arsye, ODEON krijoi tri versione statujash: Janet Gaynor, si e para grua që rrëmbeu çmimin prestigjoz, Lady Gaga (A Star is Born) dhe Olivia Colman (The Favourite), ku këto dy të fundit janë ndër pretendentet kryesore për çmimin “Aktorja më e mirë në rol protagonist”, krahas Glenn Close (The Wife), Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?) dhe Yalitza Aparicio (Roma).

EVENTI MË I RËNDËSISHËM NË INDUSTRINË E FILMIT DO TË MBAHET MË MË 24 SHKURT NË DOLBY THEATRE NË HOLLYWOOD, LOS ANGELES (25 SHKURT, ORA 2 PAS MESNATËS ME ORËN TONË LOKALE).

Nuk është hera e parë që ODEON Cinemas mbështet aktorët, pasi në 2016-n përkrahu Leonardo DiCaprion – që mezi e mori një Oscar – duke modeluar emrin.

Për kulturë më shumë: Pasi u nderuan filmat më të mirë për vitin 1927 dhe 1928, ceremonia e parë e Academy Awards u mbajt më 16 maj 1929. Thuhet se në atë kohë, drejtori artistik i kompanisë mediatike Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), Austin Cedric Gibbons, u ngarkua që të dizenjonte statujën. Në nevojë të një modeli, gruaja e tij e ardhshme Dolores del Río e prenzatoi me aktorin dhe regjisorin meksikan, Emilio Fernández. Fernández u bind që të pozonte nudo për statujën që sot njihet si Oscar.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: