Connect with Us

Studimi/ Fëmijët e mëdhenj janë më të mbarë se të tjerët

Kuriozitete

Studimi/ Fëmijët e mëdhenj janë më të mbarë se të tjerët

Publikuar

-

femijet e pare me te mbare se te tjeret

 Sipas një studimi, fëmijët që lindin pas fëmijës së parë kanë 40 përqind më shumë shanse për t’u futur në telashe.

Referuar këtij studimi,fëmijët e lindur të dytët kanë rreth 25-40% më shumë mundësi për të hyrë në telashe në shkollë, krahasuar kjo me të lindurin e parë. Ndër të tjera fëmija i parë ka rezultate më të larta në shkollë si dhe bëhet më i suksesshëm, kjo pasi prindëerit janë shumë të vëmendshëm dhe të përkushtuar ndaj tij. Kur vjen fëmija i dytë prindërit tashmë të lodhur nga fëmija i parë, nuk i kushtojnë aq shumë vëmendje.

Fëmija i parë ka si shembull për t’u ndjekur të rriturit, ndërsa vëllezërit e motrat më të vegjël kanë si shembull vëllain apo motrën e madhe, pra një fëmijë, dhe normalisht nuk  edukohen njëlloj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: