Connect with Us

Studimi/ Gratë kanë nevojë për më shumë gjumë se burrat

Kuriozitete

Studimi/ Gratë kanë nevojë për më shumë gjumë se burrat

Publikuar

-

Grate kane nevoje per me shume gjume se burra

Kompoleksiteti i funksionimit të trurit   është i ndryshëm tek burrat dhe tek gratë, sepse këto të fundit duhet të jenë më energjike për të përballuar detyrat e ditës, kështu u shpreh Jim Horne, profesor në Universitetin e Loungborough.

Mungesa e gjumit tek gratë lidhet ngushtë me nivelin e lartë të stresit, gratë kanë risk më të lartë për t’u prekur nga sëmundjet e shëndetit mendor.  Tek burrat nuk funksionon kështu.

Për  pjesën më të madhe të personave 7 orë gjumë janë të mjaftueshme, megjithatë Horne  thotë se truri i grave ndryshon nga truri i burrave,sipas tik truri i grave ka strukturë më komplekse, kështu që ka nevojë për më shumë pushim.

Gratë  kanë më shumë aftësi për të bërë shumë aktivitete në të njëjtën kohë, kjo bën që ato të përdorin më shumë se një nga zonat e trurit në të njëjtën kohë, në të njëjtën kohë sjell që  ato të kenë nevojë për më shumë gjumë

Profesori ka thënë gjithashtu se edhe burrat të cilët duhet të merren me zgjidhjen e çështjeve komplekse kanë nevojë për më shumë gjumë./CNA.al

 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë figure shikoni të parën?/Ky test shpirtëror zbulon atë që duhet të ndryshoni në jetën tuaj

Publikuar

-

Nga

A jeni gati për të filluar ndryshime të reja në jetën tuaj? Ky test i thjeshtë shpirtëror ju zbulon diçka më shumë sesa karakteri juaj dhe ju lejon të kuptoni gjendjen shpirtërore. Mendjet tona, trupat tanë shpesh na dërgojnë sinjale, por jo gjithmonë i marrim ato ose nuk jemi të gatshëm ta bëjmë atë. Merrni dy […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

20 fotografitë e rralla historike që tregojnë një anë të pazakontë të së kaluarës

Publikuar

-

Nga

Nëse ndonjëherë keni dashur të ktheheni pas në kohë dhe të shihni se si njerëzit në shekujt e mëparshëm luanin poker ose benin gjera te cuditshme, ky koleksion është vetëm ai që ju nevojitet. Shumica e këtyre fotove ndoshta nuk do të shfaqen kurrë në librat e historisë, kështu që le të bëjmë një vështrim […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk kërkon falje dhe urren kafshët/ Ja 10 cilësitë e “këqija” të meshkujve të cilat duhet t’i dini para se të martoheni

Publikuar

-

Nga

cfare mesova ne 15 vite martese

Martesa është një “çështje” serioze. Kërkon përgjegjësi, rregulla dhe themele të forta mbi të cilat mund të ndërtohet një marrëdhënie e sinqertë dhe e ndërgjegjshme. Të martohesh do të thotë të ndash. Ndjenja, parime, vlera. Një mashkull që nuk i ndan të gjitha këto me ju nuk është i duhuri. Sipas “revistës Class” asnjëherë mos […]

LEXO TE PLOTE