Connect with Us

Studimi/ Gratë kanë nevojë për më shumë gjumë se burrat

Kuriozitete

Studimi/ Gratë kanë nevojë për më shumë gjumë se burrat

Publikuar

-

Grate kane nevoje per me shume gjume se burra

Kompoleksiteti i funksionimit të trurit   është i ndryshëm tek burrat dhe tek gratë, sepse këto të fundit duhet të jenë më energjike për të përballuar detyrat e ditës, kështu u shpreh Jim Horne, profesor në Universitetin e Loungborough.

Mungesa e gjumit tek gratë lidhet ngushtë me nivelin e lartë të stresit, gratë kanë risk më të lartë për t’u prekur nga sëmundjet e shëndetit mendor.  Tek burrat nuk funksionon kështu.

Për  pjesën më të madhe të personave 7 orë gjumë janë të mjaftueshme, megjithatë Horne  thotë se truri i grave ndryshon nga truri i burrave,sipas tik truri i grave ka strukturë më komplekse, kështu që ka nevojë për më shumë pushim.

Gratë  kanë më shumë aftësi për të bërë shumë aktivitete në të njëjtën kohë, kjo bën që ato të përdorin më shumë se një nga zonat e trurit në të njëjtën kohë, në të njëjtën kohë sjell që  ato të kenë nevojë për më shumë gjumë

Profesori ka thënë gjithashtu se edhe burrat të cilët duhet të merren me zgjidhjen e çështjeve komplekse kanë nevojë për më shumë gjumë./CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: