Connect with Us

Kriza ekonomike  na paska bërë “nder”/Recesioni që uli vdekshmërinë

Kuriozitete

Kriza ekonomike  na paska bërë “nder”/Recesioni që uli vdekshmërinë

Publikuar

-

kriza ekonomike ulja e vdekshmerise

Gjatë periudhave të krizave ekonomike  të parët që shqetësohen janë ekspertët e shëndetit publik. Në vendet që gjenerojnë më shumë të ardhura, pritshmëria për jetëgjatësinë si dhe mirëqenien janë më të larta.  Kjo sigurisht ka të bëjë edhe me cilësinë e medikamenteve si dhe me cilësinë  e  ushqimit që konsumohet.

Studiuesit e Institutit Global të shëndetit publik në Barcelonë, kanë dalë në përfundimin se niveli i vdekjeve në Europë është ulur, të paktën statistikisht. Sipas tyre gjatë periudhës së krizës ekonomike nga viti 2008 kanë pësuar ulje akoma më tepër.

Duket ironike se si një aspekt negativ në ekonomi mund të sjellë  uljen e nivelit të  vdekshmërisë. Megjithatë, na duhet të themi që  mirëqenia fizike dhe ekonomike mbi të gjitha mund ta zgjasin jetën në  mënyrë të dukshme./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: