Connect with Us

Studimi/ Sa më  vonë të fillojë mësimi aq më të larta do të jenë rezultatet

Kuriozitete

Studimi/ Sa më  vonë të fillojë mësimi aq më të larta do të jenë rezultatet

Publikuar

-

/ Sa më vonë të fillojë mësimi aq më të larta do të jenë rezultatet

Për adoleshentët zilja  e zgjimit  bie shpejt duke çrregulluar totalisht ritmin biologjik dhe ciklin e gjumit. Gjatë kësaj kohe janë bërë shumë studime të cilat venë në diskutim  benefitet e zgjimit herët.

Një nga studimet e fundit të publikuara në Sience Advances, ka ndjekur adoleshentë në dy shkolla të Seattle, një qytet ku zgjimi i adoleshentëve është shtyrë me të paktën 55 minuta. Gjatë studimit është parë se shtimi i minutave të gjumit, veç relaksit sillte edhe rezultate më të larta në mësime.

Nxënësit kanë shtyrë fillimin e mësimit nga ora 7 e 50 në orën 8 e 45, gjatë kësaj kohe atyre u është matur pulsi dhe është parë se kanë fjetur të paktën  34 minuta më shumë çdo natë. Ata në këtë mënyrë arritën të pushojnë rreth 7 orë e 24 minuta, nga 6 orë  e 50 minuta dhe kjo normalisht solli edhe rezultate pozitive në performancën e tyre në shkollë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: