Connect with Us

Gjumi dhe prindërit e rinj/ Dy paralele që nuk takohen kurrë

Kuriozitete

Gjumi dhe prindërit e rinj/ Dy paralele që nuk takohen kurrë

Publikuar

-

gjumi dhe prinderit e rinj dy paralele

Hulumtuesit që vëzhguan gjumin e mijëra burrave dhe grave, si në madhësinë e familjes së tyre, kanë treguar se çrregullimi i gjumit përpos zgjatjes kohore ndikon edhe në shëndetin mendor, sidomos tek nënat e reja. Megjithatë, prindërit përmirësojnë gjumin e tyre kur fëmijët rriten, por shumë prej tyre janë shprehur se nuk mund të zëvendësojnë gjumin që kanë humbur.

“Ne nuk prisnim këto të dhëna, pasi të gjithë mjekët kanë pretenduar gjatë gjithë kohës se çrregullimet e gjumit tek prindërit e rinj, maksimumi mund të zgjasin deri në një vit pas lindjes,” tha Sakari Lemola, neurolog dhe bashkautor i studimit.

Ai shtoi gjithashtu se është tepër e rëndësishme që fëmijët të mos qajnë gjatë natës, sepse kur të rriten, ata mund të kenë imunitet më të dobët dhe mund të jenë të prirur për të përjetuar më shumë ankthe, ndërkohë, që prindërit duhet të mësohen me këtë stilin e ri të jetesës pas ardhjes në jetë të një fëmije.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: