Connect with Us

Gjumi dhe prindërit e rinj/ Dy paralele që nuk takohen kurrë

Kuriozitete

Gjumi dhe prindërit e rinj/ Dy paralele që nuk takohen kurrë

Publikuar

-

gjumi dhe prinderit e rinj dy paralele

Hulumtuesit që vëzhguan gjumin e mijëra burrave dhe grave, si në madhësinë e familjes së tyre, kanë treguar se çrregullimi i gjumit përpos zgjatjes kohore ndikon edhe në shëndetin mendor, sidomos tek nënat e reja. Megjithatë, prindërit përmirësojnë gjumin e tyre kur fëmijët rriten, por shumë prej tyre janë shprehur se nuk mund të zëvendësojnë gjumin që kanë humbur.

“Ne nuk prisnim këto të dhëna, pasi të gjithë mjekët kanë pretenduar gjatë gjithë kohës se çrregullimet e gjumit tek prindërit e rinj, maksimumi mund të zgjasin deri në një vit pas lindjes,” tha Sakari Lemola, neurolog dhe bashkautor i studimit.

Ai shtoi gjithashtu se është tepër e rëndësishme që fëmijët të mos qajnë gjatë natës, sepse kur të rriten, ata mund të kenë imunitet më të dobët dhe mund të jenë të prirur për të përjetuar më shumë ankthe, ndërkohë, që prindërit duhet të mësohen me këtë stilin e ri të jetesës pas ardhjes në jetë të një fëmije.

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë figure shikoni të parën?/Ky test shpirtëror zbulon atë që duhet të ndryshoni në jetën tuaj

Publikuar

-

Nga

A jeni gati për të filluar ndryshime të reja në jetën tuaj? Ky test i thjeshtë shpirtëror ju zbulon diçka më shumë sesa karakteri juaj dhe ju lejon të kuptoni gjendjen shpirtërore. Mendjet tona, trupat tanë shpesh na dërgojnë sinjale, por jo gjithmonë i marrim ato ose nuk jemi të gatshëm ta bëjmë atë. Merrni dy […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

20 fotografitë e rralla historike që tregojnë një anë të pazakontë të së kaluarës

Publikuar

-

Nga

Nëse ndonjëherë keni dashur të ktheheni pas në kohë dhe të shihni se si njerëzit në shekujt e mëparshëm luanin poker ose benin gjera te cuditshme, ky koleksion është vetëm ai që ju nevojitet. Shumica e këtyre fotove ndoshta nuk do të shfaqen kurrë në librat e historisë, kështu që le të bëjmë një vështrim […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk kërkon falje dhe urren kafshët/ Ja 10 cilësitë e “këqija” të meshkujve të cilat duhet t’i dini para se të martoheni

Publikuar

-

Nga

cfare mesova ne 15 vite martese

Martesa është një “çështje” serioze. Kërkon përgjegjësi, rregulla dhe themele të forta mbi të cilat mund të ndërtohet një marrëdhënie e sinqertë dhe e ndërgjegjshme. Të martohesh do të thotë të ndash. Ndjenja, parime, vlera. Një mashkull që nuk i ndan të gjitha këto me ju nuk është i duhuri. Sipas “revistës Class” asnjëherë mos […]

LEXO TE PLOTE