Connect with Us

Shtatzënia/ A mund ta tejkalojë kafeina placentën?

Fëmija

Shtatzënia/ A mund ta tejkalojë kafeina placentën?

Publikuar

-

shenja shtatzeni

Placenta është një organ tranzitor, thelbësor për rritjen dhe zhvillimin e   fetusit brenda mitrës së nënës. Një nga funksionet më të veçanta të placentës është aftësia për të flirtuar të gjitha substancat, që mund të jenë të dëmshme për  fetusin. Me pak fjalë placenta shërben si barrierë që pengon elementet e rrezikshme që mund të hyjnë në gjakun e fëmijës.

Gjithsesi modeli i gjitarëve për këtë strukturë lidhëse mes nënës dhe fëmijës nuk është gjithnjë ideal. Për më tepër studimet mbi placentën janë gati të pamundura pasi përfshijnë nënën dhe një foshnje ende të palindur.

 Gjatë shtatzënisë, placenta lejon kalimin e  oksigjenit dhe elementëve të tjerë ushqyes nga nëna tek fëmija. Ndër të tjera ajo pengon edhe kalimin e substancave të rrezikshme, apo transfermimin e baktereve patogjene nga nëna tek fëmija.

Një grup shkencëtarësh në Amerikë, kanë vendosur një chip në placentën e një gruaje shtatzënë. Pas kësaj kanë zbuluar se placenta nuk ka një sistem ideal mbrojtje. Kafeina mundi ta kalonte murin, për  shkak të mungesës së enzimave dhe siç e dimë kjo substancë është shumë e dëmshme për zhvillimin e foshnjës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fëmija

Prindër mbani vesh/ Këto janë arsyet pse fëmijët nuk ju dëgjojnë

Publikuar

-

Nga

arsyet pse femijet nuk degjojne prinderit

Flisni shumë gjatë Gjatë një bisede me fëmijët duhet të konsideroni edhe moshën e tyre. Fjalët e komplikuara nuk mund të kuptohen prej tyre, ndaj dhe nuk do të arrijnë as të përqendrohen. Nëse ke kohë mendoje para atë që do të thuash dhe do ta kuptosh se sa e lehtë do të jetë që […]

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Studimi/ Nënat “mbytëse” i bëjnë fëmijët më të suksesshëm

Publikuar

-

Nga

nenat kerkuese femije te suksesshem

Sipas një studimi të kryer në vendet e Amerikës Latine duke u marrë me studimin e sjelljes së adoleshentëve është arritur në përfundimin se nënat kërkuese bëjnë që fëmijët e tyre të bëhen më të suksesshëm. Kjo pasi nënat e tilla e mësojnë fëmijën me detyra dhe me afate. Një fëmijë i mësuar kështu që […]

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Gjashtë vjeçari i verbër trondit rrjetin/Luan në piano këngën legjendare pa marrë asnjë ditë mësime

Publikuar

-

Nga

6 vjecari qe tronditi rrjetin

Tashmë i njohur edhe si “Mozarti i vogël, ai është duke habitur rrjetet sociale falë aftësisë së tij të jashtëzakonshme për të luajtur në piano Bohemian Rhapsody, me një siguri autoriale  të paimagjinueshme. Avett Ray, sipas së ëmës ka filluar të luajë pa bërë ende një vjeç. Një ditë ai ka shkuar vetë drejt pianos […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: